Jak rušit omezení? Nepředvídatelné kroky vlády naznačují absenci konkrétního plánu
opatření proti koronaviru
Vláda drží celou českou společnost v nejistotě. Přestože slibuje po Velikonocích některá opatření proti šíření koronaviru zrušit, nejsou představitelé vlády příliš konkrétní. Objevují se pouze kusé informace o dlouhodobému omezení překračování hranic či o složitých pravidlech při případném otevírání hospod.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před několika dny uvedl, že pokud nebude vývoj epidemie „razantně stoupající“, mohly by po Velikonocích například otevřít některé obchody nebo kadeřnictví. Jaké budou další kroky, je však značně nejasné. Naopak se spíše z jednotlivých vyjádření zástupců států zdá, že návrat k běžnému životu bude trvat mnohem déle.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že se za hranice zřejmě letos nepodíváme. Ministr Vojtěch na úterní tiskové konferenci uvedl, že je to názor pana Prymuly, zároveň však řekl že je dlouhodobé uzavření možné podle situace. Dále Prymula zmínil, že až se otevřou hospody, bude potřeba dodržovat vzdálenosti mezi hosty 1,5 metru. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase nedávno naznačil, že léto nemusí být příznivé pro pořádání mezinárodních festivalů. Což drásá nervy všem pořadatelům chystaných festivalů.
Prozatimní čísla jsou však přitom lepší, než Prymula v nedávné době očekával. „Cílíme na to, abychom někdy na konci března byli na hodnotě do osmi a půl tisíce nakažených, což je hodnota, která by znamenala, že křivku (nárůstu onemocnění) jsme schopni oploštit. Pak během dalších deseti dnů bychom chtěli klesat na takové hodnoty, že bychom mohli zrušit některá plošná opatření a udělat cílenou depistáž a hledání kontaktů nakažených,“ řekl náměstek v Otázkách Václava Moravce 22. března.
Vláda musí říct, jak bude dále postupovat
Opozice tedy požaduje po vládě nějaký konkrétní plán. „Veřejnosti není jasné, jakým způsobem a za jakých podmínek bude docházet k uvolňování současných opatření. Lidé ani podnikatelé nemají představu o variantách budoucího a dlouhodobého vývoje, se kterým vláda počítá. To bohužel aktuální situaci dělá ještě více nepřehlednou a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Pokud vláda chce, aby se zde prodlužoval nějaký stav, který je v jistém směru přínosný, tak přeci musí říct, za jakých podmínek ta nařízení zmírní, co je podmíněno tím prodloužením. Nemůžete nic řídit bez plánu a bez strategie a pan premiér buďto ten plán evidentně nemá, nebo ho nechce sdělit nám, nebo zejména lidem,“ dodal.
Podle ODS musí mít vláda jasný plán a nesmí lhát. Musí zajistit pomoc firmám, podnikatelům, lidem a sociálním službám. „Jsme rádi, že vláda přijala alespoň některá naše opatření – například ošetřovné. Vítáme, že vláda vyslyšela náš návrh na odpuštění sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ. Je ale nejvyšší čas, aby vláda minimálně v této chvíli odložila platby zdravotního a sociálního pojištění i za zaměstnance. Firmám musí zůstat peníze na čisté mzdy. Také si myslíme, že je čas přistoupit k tomu, aby vláda kompenzovala fixní náklady firmám, kterým dramaticky propadá zisk i tržby,“ sdělil 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
O tom, jakým způsobem vláda měnila během časů svá vyjádření, vypovídá také nedávno zveřejněné video spolku Milion chvilek pro demokracii.
Kritika se rovněž neustále snáší na počet testovaných. V posledních dnech navíc počet testů na COVID-19 klesal. Zatímco v pátek jich bylo 5247, což byl zatím nejvyšší počet testů v Česku za den, v sobotu bylo provedeno zhruba 4300 testů a v neděli asi 2800. „Nemáme úplně dosah na veškerá privátní zařízení, která se do systému zapojila. Privátní laboratoře netestují 24 hodin jako státní, takže tam určitý propad během víkendu je,“ dodal Prymula.
Proč neroste počet nakažených? Protože chybí testovací sady. Už chápete, proč mají dělat krizové řízení profíci a ne oblíbenci premiera?
— Tomáš Zdechovský 🇨🇿🇪🇺 (@TomZdechovsky) March 31, 2020
No comment. pic.twitter.com/jzQhvcTpC8
Čtěte také: WHO nedoporučuje všeobecné nošení roušek. Prymula si však stojí za svým