Jak ušetřit milion a ztratit miliardu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ÚMRTÍ
Úmrtí své matky oznámil v pondělí dopoledne vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Kondolenci u jeho příspěvku na síti X připojili mimo jiné kolegové z vlády včetně ...
Evropa patří k loserům Západu v očkování. My jsme loser mezi těmi losery. V disciplíně, která je jediným světlem na konci temného tunelu koronavirových izolací. Světový lídr Izrael stihl naočkovat 102 dávek na 100 obyvatel. Ještě před ním je Gibraltar se 128 dávkami, za ním Seychely s 83,5 dávky. Spojené arabské emiráty se 67,5, Británie se 34,65 dávky. Spojené státy s 27,82 dávky. Chile s 25,8 dávky. Přeborníkem Evropské unie, která je vůči ostatnímu vyspělému světu na chvostě, je Maďarsko s 14,09 dávky. Následované Dánskem s 12,83 dávky. Hned za ním je jen pro představu rozvojové Maroko s 12,5 dávky na sto obyvatel. Německo je s 9,83 dávky za všemi pobaltskými zeměmi, Polskem, Slovinskem, Slovenskem. My s 8,06 dávky na chvostě Evropské unie. To vše jsou oficiální data z respektované statistiky Our World in Data.
Celou Evropu a Česko speciálně na ten chvost dovedly tři vlastnosti. První dvě jsou důvěrně známé. Slabá schopnost logistiky a organizace. Rychlé vytvoření něčeho ve stylu válečné operace. Je krize, určím si jasné priority, vše ostatní jde stranou a jednám. To má kořeny v těžkopádné byrokracii, která Evropu a Česko především dlouhodobě tíží. Teď je tvrdě nasvícená pandemií, protože ta neakčnost stojí zbytečné oběti, omezení svobody, miliardy.
K tomu se přidává ještě další rys. Škudlivost na špatném místě. Neschopnost dohlížet důsledky toho, kdy ušetřím milion, ale právě kvůli tomu prodělám miliardu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trefně říká, že jeho země byla za rychlé dodávky vakcín připravena zaplatit v zásadě jakoukoliv částku. Věděla, že se to vyplatí. Že jí to dovolí konečně přestat s ničivými uzávěrami ekonomiky. Stejně nakupovali Britové. Američané nalili do vývoje vakcín obrovské částky. Díky nim je v rekordním čase vůbec máme. Nepočítali každý dolar. Věděli, že jsou to investice, které se vyplatí.
Evropská unie zastupovaná při nákupech byrokraty naopak škudlila. Chtěla co nejnižší cenu. A tak ve světové frontě na vakcíny skončila na posledním místě. Za Chile, Spojenými arabskými emiráty. Vůbec nevyužila toho, že byla obrovský zákazník se 450 miliony klientů.
Babišova vláda stejnou škudlící strategii jede od jara. Proto jsme tam, kde jsme. Teď se to aktuálně projevuje u antigenních testů, které nařídila firmám. Místo aby jim pojišťovny testy kompletně proplatily nebo jim je stát alespoň kompletně nechal jako náklad odepsat z daní, licituje se, jakou část firmám uhradí. Ty samozřejmě přirozeně posílají lidi na veřejná, státem hrazená testovací místa. Přitom by pro ně bylo nejjednodušší nakoupit masově antigenní testy. Ty už se prodávají i v Kauflandu a v dohledné době je budou prodávat další řetězce. Stálo by to stát jistě nějaké peníze. Rozhodně je to ale násobně levnější než miliardy korun denně, které stojí restrikcemi dušená ekonomika.
Stejné je to s motivací lidí zůstat s covidem doma a vůbec na testy chodit. Místo jednoduché motivace se hledá byrokraticky nesmyslné řešení. Rakousko nebo Švýcarsko vážou na pozitivní PCR test stoprocentní náhradu příjmu bez ohledu na výšku platu. Pro nakaženého a jeho kontakty, které poslala hygiena do karantény.
Vláda místo toho chtěla nesmyslně zvednout na sto procent nemocenskou pro všechny, čímž zabila možnost náhrady pro nakažené covidem.
Byrokratické myšlení a škudlilství na špatných místech ničí životy a zabíjí. Izraelský premiér Netanjahu to ví. Snad to Andreji Babišovi dnes vysvětlí. To by mohl být největší přínos z jeho výpravy do Tel Avivu.