Stát doplatí ošetřovné rodičům dětí do 13 let, Hamáček zasáhne proti „falešným pendlerům“
Koronavirus v Česku
Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády poděkoval dobrovolníkům, kteří pomáhají při epidemii koronaviru. Vláda dnes vydala řadu nových opatření. Od soboty zasáhne proti tzv. "falešným pendlerům". Ti budou nově kontrolováni pomocí razítek. Stát se také chystá doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Zaměstancům, kteří nechodí do práce, stát zajistí 80 procent platu. Lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 musí vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče.
Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval v napsaném projevu dobrovolníkům za práci a také ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) za dodávky zdravotního materiálu z Číny. Zásoby potravin jsou aktuálně podle Babiše na 99 procentech, na cestě jsou podle premiéra miliony roušek. "1,1 milionu respirátorů je na cestě, momentálně jsou letišti v Šanghaji," řekl Babiš.
Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnancům obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít.
Andrej Babiš také oznámil, že se v pátek večer sejde v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Budou spolu jednat o aktuální situaci kolem epidemie koronaviru, kterým se v Česku nakazilo 694 lidí. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se schůzka uskuteční od 18:00.
Podle vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) prezident také spolupracoval s vládou při zajištění dodávky zdravotnického materiálu z Číny, který bude v následujících dnech dopraven do Česka. Hamáček poděkoval všem, kteří pomohli realizovat "nouzovou akci", při které lidé po celé republice šili doma vlastnoručně roušky.
Hamáček požádal také policejního prezidenta, aby od pátku zvýšil dohled nad dodržováním vládních opatření. Prosil občany, aby to vzali v potaz při plánování například víkendových aktivit. Nově také přes hranice podle něj "nebude vpuštěn nikdo, kdo kromě potvrzení nebude mít knížku přeshraničního pracovníka". To bude list s razítky o každodenním přechodu hranic. Na základě takto nasbíraných údajů se podle Hamáčka ukáže, kdo za hranice skutečně jezdí za prací a kdo je jen "falešný pendler."
Cizincům, kteří si kvůli nastalé situaci, neví rady, jak se dostat do své domoviny, doporučil Hamáček kontaktovat svou ambasádu. Česká republika bude v těchto případech, například v případě Ukrajinců, vstřícná, dodal.
Hamáček by rád využil masovější distribuci ochranných prostředků nejen prostřednictvím České pošty, ale také prostřednictvím místních samospráv a dalšími obdobnými prostředky. Na dotaz novinářů odpověděl, že se vláda nechystá nijak konkrétně omezovat například konzumaci alkoholu.
Stát se chystá doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Shodla se na tom dnes vláda. Návrh nového zákona dostane Sněmovna. Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Na dávku z nemocenského pojištění mají nárok jen zaměstnanci. Vláda souhlasila s tím, aby stát dávku od desátého, respektive sedmnáctého dne doplatil.
Podporu od státu by měli dostat i rodiče z řad živnostníků. Program pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) připraví ministerstvo průmyslu.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že se stát bude starat také o chod velkých exponovaných nemocnic a zásobovat je respirátory a rouškami. "Těšíme se, že během zítřka budeme moci distribuovat tento materiál," řekl ministr.
Výjimky by se podle Vojtěcha měli spíše omezovat, než rozšiřovat. Vláda dnes rozhodla o zrušení výjimky ze zákazu návštěv v nemocnicích, která umožňovala přítomnost otců u porodu. Ministr zdravotnictví řekl, že zákaz má ochránit i zdravotníky. Vědecké poznatky zatím neprokázaly přenos nemoci COVID-19 z matky na plod, dodal Vojtěch. "Ale nákaza se může zanést do porodnice a mohou být nakaženi případně zdravotníci, lékaři či sestry," uvedl. Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v domovech seniorů zakázal kabinet minulé pondělí. Zrušení výjimky podle Vojtěcha reaguje na připomínky od zdravotníků, kteří se obávali zavlečení nového typu koronaviru do nemocnic.
Lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 musí podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Musí pro ně mít i vyhrazený personál.
"Vláda schválila mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které ukládá všem poskytovatelům akutní lůžkové péče vyčlenit speciální lůžka pro potřebu pacientů s onemocněním COVID-19," řekl Vojtěch. Připomněl, že vláda už vyčlenila Nemocnici na Homolce v Praze a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, ale o pacienty budou muset pečovat i ostatní nemocnice. Rád by podpořil občany také prostřednictvím speciální linky 1212, která by nově měla zřizovat i psychologickou pomoc.
Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová (ČSSD) doporučuje rodinám omezení kontaktu se seniory. Doporučila využití telefonu a podobných distančních komunikačních prostředků.
Čtěte také: Největší nárůst: V Česku se nákaza potvrdila u 694 pacientů, 122 nových za den
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.