Stali jsme se obětí úspěchu zemí, které otevíraly brzy, soudí Babiš
BABIŠ A COVID
Premiér dává více než tisíc nakažených covidem denně za vinu nátlaku z ostatních „úspěšných“ zemí. Semafor podle něj funguje dobře, hygiena reagovala rychle, jen se lidé prý soustředí na špatná čísla.
Ačkoliv za poslední dva dny přibylo přes 2000 nakažených, situace podle premiéra Andreje Babiše (ANO) závažná není. Řekl to v úterních Událostech ČT. I tak vyzývá občany k dodržování hygieny a nošení roušek. „My vyzýváme lidi už dávno, aby nosili roušky a dodržovali vzdálenosti, hygienu a tu situaci nepovažuji za vážnou, sledujeme hlavně počet lidí v nemocnicích a z hlediska úmrtnosti na milion obyvatel jsme mezi nejlepšími zeměmi Evropy,“ rozporuje čísla Babiš.
Podle premiéra je nárůst nakažených důsledek nátlaku ostatních zemí, které situaci zvládly a začaly se vracet do normálu. „Stali jsme se obětmi úspěchu zemí, které brzy otevíraly, jako Izrael a Singapur, protože na nás tlačily, abychom se vrátili do normálu a samozřejmě je teď nárůst vysoký a na základě toho ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o opatřeních, které nejsou ekonomického charakteru,“ řekl Babiš. I se Česko statisticky během posledních dvou týdnů dostalo mezi nejhorší státy v EU, jako závažnou situaci to premiér nevidí. „Každý si vybereme svoje čísla, já tady mám svoje čísla o smrtnosti a jsme 6. nejlepší země v Evropě,“ ukázal premiér na výsledek jiné statistiky.
I přesto, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v květnu označil pandemii za poraženou, zaznamenala Česká republika nyní už druhý den za sebou více než 1000 pozitivních případů, celkový počet aktuálně nakažených se dostal přes 10 000. S nakaženými stoupali i hospitalizovaní a pacienti v těžkém stavu. V nemocnici je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu.
Odhad, jak se bude koronavirová krize vyvíjet, Babiš nemá. Podle něj je důležité podívat se na strukturu nakažených a ohrožených, která se od začátku pandemie změnila. Až 40% nakažených jsou lidé mezi 20 – 40 lety a nejohroženější skupina již nejsou senioři, ale nemocní mezi 50 – 60 lety. Důležitá je podle něj generační solidarita. „Mladá generace by měla nošením roušek vyjádřit solidaritu ke starším a ohroženým,“ radí Babiš.