OPEC zvažuje vyškrtnout Rusko z dohody o těžbě ropy. Ceny by poté mohly spadnout
TĚŽBA ROPY
Někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uvažují nad tím, že by Rusku pozastavili účast na dohodě o těžbě ropy. Západní sankce a evropské embargo začínají totiž podle delegátů organizace podrývat schopnost Moskvy čerpat více suroviny. Uvedl to deník Wall Street Journal. "Pokud kartel Rusko vyškrtne, mohla by svoji těžbu výrazně navýšit Saúdská Arábie, což by stlačilo ceny ropy dolů," napsal na twitteru ekonom Lukáš Kovanda.
Deník podotkl, že vyproštění Ruska od dohody by mohlo potenciálně vydláždit cestu Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a dalším producentům v OPEC k podstatně vyšší těžbě ropy. K tomu je již dříve vyzývaly Spojené státy i evropské národy, když ruská invaze na Ukrajinu způsobila, že ceny ropy prudce vyskočily nad 100 dolarů (asi 2 303 korun) za barel.
Kartel OPEC+ zvažuje, že vyškrtne Rusko a nebude jej zohledňovat při stanovování těžebních kvót. Kartelu vadí, že Rusko kvůli sankcím není s to navyšovat svoji těžbu. Pokud kartel Rusko vyškrtne, mohla by svoji těžbu výrazně navýšit Saúdská Arábie, což by stlačilo ceny ropy dolů. pic.twitter.com/lqJ1TY5REf
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) May 31, 2022
Rusko patří mezi tři největší producenty ropy na světě. Minulý rok se OPEC a dalších devět zemí dohodly s Moskvou, že Rusko bude každý měsíc zvyšovat těžbu. Nyní se však očekává, že jeho těžba letos klesne o osm procent, píše deník. Zatím není jasné, zda by Rusko s vyjmutím z dohody o těžbě souhlasilo.
Dosud se neobjevil formální tlak na OPEC, aby zvýšil těžbu ropy, a nahradil případný výpadek ruských dodávek. Delegáti však uvedli, že někteří členové z Perského zálivu začali plánovat zvýšení těžby, a to někdy v příštích měsících.
Analytici už delší dobu upozorňují, že kapacitu na zvýšení dodávek má pouze Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Generální tajemník OPEC Mohammad Barkindo začátkem května upozornil, že není v silách ostatních producentů nahradit vývoz z Ruska, který činí sedm milionů barelů denně. Na celosvětových dodávkách se podílí přibližně 12 procenty a Evropa je největším odběratelem ruské ropy.