„Spolčení se proti Číně.“ Británie pošle do Jihočínského moře letadlovou loď
VYOSTŘENÍ BRITSKO-ČÍNSKÝCH VZTAHŮ
Britská letadlová loď Její Veličenstvo Královna Alžběta se má příští rok připojit k válečným lodím Spojených států a Japonska v Jihočínském moři. Čínský velvyslanec v Británii už nyní proti chystané přítomnosti letadlové lodi vystoupil. „Británie se po brexitu stále snaží hrát velkou roli ve světě,“ uvedl v sobotu Liou Siao-ming s tím, že jde o pokus o spolčení se s USA proti Číně.
V posledních měsících došlo k nárůstu napětí mezi Čínou a Velkou Británií. Nejnovější letadlová loď za 3 miliardy liber, Její Veličenstvo Královna Alžběta společně s doprovodnou flotilou, má být vyslána do Jihočínského moře během příštího roku. Peking, který je už tak v konfliktu se svými sousedy ohledně kontroly v Jihočínském moři, označuje čin Británie, jako pokus o spolčení se se Spojenými státy proti Číně, za účelem demonstrace hrubé síly. Spojené státy a Velká Británie obhajují přesun válečných lodí obavami z čínského námořního zbrojení a nárokování si sporných teritoriálních vod.
Tento čin přikládá pod kotel už tak se zhoršujícím vztahům Británie a Číny, které již tak nejsou v nejlepším stavu, zvláště kvůli Hongkongu, bývalé britské kolonie. Britská vláda ohlásila, že všichni obyvatelé Hongkongu, kteří mají nárok na britské cestovní pasy, budou mít možnost v Británii dlouhodobě žít i pracovat s možností získání plného občanství. Londýn to oznámil poté, co Peking zavedl v Hongkongu bezpečnostní zákon namířený proti tamní demokracii a tím de facto i de iure porušil dohodu s Británií o statutu této bývalé britské kolonie.
Čínský velvyslanec v Británii, Liou Siao-ming, v rozhovoru pro Timesy, označil britské jednání za koloniální. „Myslím si, že po brexitu se Velká Británie stále snaží hrát důležitou roli ve světě. Toto není způsob jakým ji hrát,“ uvádí Siao-ming. Velvyslanec se dále obává, že tento krok povede k vzniku exilového parlamentu Hongkongu na britské půdě.