Čachtická paní pozdravuje. Mladá krev může zpomalit stárnutí a ochránit od nemocí
Klíč k věčnému mládí?
Vědci z britské University College London publikovali v prestižním časopise Nature studii, v níž přišli na to, že krev mladých jedinců může u těch starších snížit riziko vzniku nemocí spojených se stárnutím například rakoviny či srdečních potíží. Teorii zatím zkoumali pouze na myších, není však vyloučeno, že by mohla být účinná i u lidí.
„Mnoho lidí považuje stárnutí za přirozené a tudíž se domnívá, že by se do tohoto procesu nemělo zasahovat, ale my jsme vždy léčbu nemocí považovali za etickou povinnost,“ odůvodnila potřebnost výzkumu pro britský deník The Times jeho vedoucí, genetička Linda Partridgeová.
Výzkumníci prováděli testy na myších. U starších jedinců, kterým vpravovali do cév krev těch mladších, vědci vypozorovali zvýšenou imunitu vůči nemocem spojených se stárnutím a také byly tyto myši více aktivní. Celý proces navíc fungoval i obráceně – mladší myši s krví od starších onemocněly a byly pasivnější. „Naše data naznačují, že mladá krev ve starých myších je schopna oživit plasticitu synapsí (schopnost vytvářet neuronové spoje, pozn. red.) a zlepšit kognitivní funkce,“ píše se v abstraktu studie.
Autoři studie upozorňují, že je potřeba nejdříve důkladně prozkoumat dlouhodobé účinky krevní transfúze u zvířat a zjistit tak potenciální vedlejší účinky, než se začne aplikovat u lidí. „Krev je nejpřístupnější a tedy i nejběžněji zkoumaná látka, ale pouze zřídka se používá u výzkumu zvířat,“ cituje server News.sky.com studii.