Vědecký zázrak: zamrzlí sibiřští červi po 42 tisících letech znovu obživli

schopnost přečkat mráz

Vědecký zázrak: zamrzlí sibiřští červi po 42 tisících letech znovu obživliNOVÉ
nematoda ve vodě Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Takřka neuvěřitelné se povedlo ruským vědcům z Lomonosovovy univerzity. K životu přivedli dva červy (nematody) z období pleistocénu, kteří před 42 tisíci lety zamrzli v sibiřském permafrostu. Vědci si pochvalují, že se obživnutí červi pohybují a přijímají potravu. Zpět k životu přišli oba hlísti v Petriho miskách. Informuje server Interesting engineering.

Moskevští vědci rozmrazili a analyzovali kolem 300 prehistorických červů různých období a původů. Po rozmrazení začali dva z nich projevovat známky života, tedy pohybovat se a vyhledávat potravu. 

Unikátní nález mohl být způsoben i specifickým prostředím permafrostu, neboli věčně zmrzlé půdy, která se nalézá v polárních oblastech. Většina permafrostu se nachází v oblasti Arktidy a Antarktidy.

Vědecká studie „Životaschopné nematody z pozdního pleistocénového permafrostu na hladině řeky Kolyma“ byl publikován v dvouměsíčníku „Doklady Biological Sciences,“ který prezentuje anglické překlady nejnovějších ruských výzkumů.

Podle vědecké práce získali vědci údaje, které dokazují schopnost mnohobuněčných organismů dlouhodobé kryobiózy, tedy schopnosti organismů přečkat sníženou teplotu v permafrostových ložiskách Arktidy. Nematody (hlístice) tvoří jednu z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin živočichů. Je známo téměř 20 000 druhů hlístic.

Čtěte také: Britská královská rodina se rozrůstá. Harry a Meghan oznámili očekávání potomka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články