Nová válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem: Všeobecná mobilizace, stanné právo, první mrtví
KONFLIKT NA SPORNÉM ÚZEMÍ
Arméni a Ázerbájdžánci se v neděli vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že arménské síly ostřelovaly ázerbájdžánské armádní pozice i ázerbájdžánské obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. Agentura AFP uvedla, že Arménie v neděli vyhlásila všeobecnou mobilizaci a „stanné právo“ po velké ofenzivě Ázerbájdžánu v oblasti sporného Náhorního Karabachu.
Arménský premiér Nikol Pašinjan na facebooku naopak informoval, že ázerbájdžánské vzdušné síly začaly útočit, a arménské ministerstvo zahraničí upozornilo, že ázerbájdžánská armáda bombarduje obce včetně karabašské metropole Stěpanakertu. V reakci na eskalaci napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií vyhlásil Náhorní Karabach stanné právo a mobilizaci všech mužů od 18 let, informuje TASS s odkazem na arménská média. Všeobecnou mobilizaci a stanné právo vyhlásila nedlouho poté také Arménie.
Armenia declared martial law and a total military mobilization following clashes with neighboring Azerbaijan over the breakaway region of Nagorno-Karabakh, reigniting international concern about instability in the South Caucasus https://t.co/tVxDtV3zZb pic.twitter.com/Pv6fvkEAJT
— Reuters (@Reuters) September 27, 2020
Arménské orgány v neděli vyhlásily všeobecnou mobilizaci a stanné právo. „V Arménii je nařízeno stanné právo a všeobecná mobilizace. Žádám všechny osoby, aby se hlásily na vojenských stanicích,“ uvedl na Facebooku premiér Nikol Pašinjan. Arménský předseda vlády rovněž vyzval svůj lid, aby „byl připraven bránit posvátnou vlast.“ „Pevně podporujme náš stát, naši armádu … a vyhrajeme. Ať žije slavná arménská armáda!“ dodal.
City wide sirens active in the border cities near #Karabakh region in #Armenia right now, urging all citizens to go and shelter, after clashes with #Azerbaijan. pic.twitter.com/IgHAAN0paK
— Frank Underworld (@lextalioner) September 27, 2020
Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany začaly arménské ozbrojené síly kolem 06:00 místního času ostřelovat pozice ázerbájdžánské armády podél celé linie sporného území i obce, které se se nacházejí v blízkosti. Následně arménské ministerstvo obrany zveřejnilo na sociálních sítích i na svých stránkách video z údajného odražení útoku.
Arménská armáda uvedla, že sestřelila dva ázerbájdžánské vrtulníky, několik bezpilotních letounů a zlikvidovala další ázerbájdžánskou vojenskou techniku. Ázerbájdžánská strana však tyto informace popřela. Baku také odmítá informace, že by útočilo na civilní cíle.
Podle arménských lidskoprávních aktivistů zemřeli při ázerbájdžánském ostřelování dva lidé – žena a dítě. Baku uvádí, že bylo zabito několik ázerbájdžánských civilistů. Náhorní Karabach hlásí deset mrtvých z řad vojáků, napsala agentura Reuters, podle které však tyto údaje zatím nebylo možné ověřit.
🇦🇿🇦🇲In Nagorno-Karabakh, forces continue to draw closer to the contact line. Martial law and General mobilization have been declared. According to local data, it was possible to mobilize 10 thousand men over 18 years of age@serious_war_eng pic.twitter.com/jQMu7ue4sh
— Serious War (@serious_war_eng) September 27, 2020
Evropská unie vyjádřila znepokojení nad situací a předseda Evropské rady Charles Michel vyzval znesvářené strany k okamžitému zahájení jednání. Potřebu dialogu a ukončení vojenských akcí zdůraznily také francouzské ministerstvo zahraničí a takzvaná minská skupina Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. K ukončení násilí na Kavkazu vyzval také papež František. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je podle agentury TASS ve spojení se svým arménským protějškem Zohrabem Mnacakanianem a Moskva vyzvala k příměří.
Turecké ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Turecko odsuzuje arménské aktivity, stojí za Ázerbájdžánem a je mu ochotné poskytnout pomoc. „Nabídneme Ázerbájdžánu pomoc v takové formě, jakou bude sám chtít,“ sdělilo podle TASS ministerstvo. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a jeho ruský protějšek o situaci jednali telefonicky. Podle agentury TASS se shodli na nutnosti co nejrychlejšího ukončení bojů a stabilizace situace.
"Turecký národ stojí jako vždy u všech svých ázerbájdžánských bratrů," prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.
Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) September 27, 2020
#Azerbaijan, using mil. aircraft, #UAV‘s, armored vehicles& artillery, attacks various parts of Artsakh frontline.#DefenceArmy vanguard units successfully repel all enemy attacks.According to verified information,the Azerbaijani AF lost 2helicopters,14 UAV‘s.The battles continue pic.twitter.com/37vEYRSt4V
— MoD of Armenia 🇦🇲 (@ArmeniaMODTeam) September 27, 2020
Mezi oběma státy panuje dlouhodobý spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala podle odhadů na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků.
V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.
Video released by Armenian defense ministry purports to show destroyed Azerbaijani tankshttps://t.co/TMKuveNyLvpic.twitter.com/JUrJ6GUO9U
— Haaretz.com (@haaretzcom) September 27, 2020