Pád akcií se podařilo dočasně zastavit. Strach z dalšího vývoje ale zůstává
Akciový trh
Akcie na světových burzách se po drtivém pádu podařilo zastavit. I přes strach z postupující nákazy koronaviru a také přísných opatření, zabrala vládní opatření na pomoc ekonomice. Pád na některých trzích byl mohutný, kdy se čísla dostala na nejnižší hranici za téměř sedm let. Akcie ve Spojených státech pak utrpěly nejvýznamnější pokles za posledních třiadvacet let.
Obava z koronavirové vlny a také klesající ekonomiky v jednotlivých státech mají vliv na klesající akcie po celém světě. Evropské akcie se propadají i když se pád podařilo ve čtvrtek zastavit novými stimulačními opatřeními. Od začátku března však ztratil panevropský index STOXX 600 svou hodnotu o čtvrtinu a dostal se na 287,80 bodu. Ve středu se kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku propadl o téměř čtyři procenta a uzavřel na nejnižší úrovni za bezmála sedm let.
Během čtvrtka index určitou dobu ztrácel více než procento, přestože Evropská centrální banka (ECB) v noci na čtvrtek oznámila, že podpoří ekonomiku nákupem dluhopisů a dalších aktiv v objemu 750 miliard eur. Nakonec však index vzrostl poté, co ve čtvrtek odpoledne nová stimulační opatření představila rovněž britská centrální banka.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve čtvrtek přidal 0,95 procenta a uzavřel na 20.087,40 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,47 procenta na 2409,41 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,30 procenta na 7150,58 bodu. Čtvrteční zisky přesto zdaleka nedokázaly vyrovnat ztráty, jaké hlavní americké indexy utrpěly za poslední měsíc.
Americká centrální banka (Fed) se dohodla s dalšími devíti zahraničními centrálními bankami na swapových operacích, v jejichž rámci od nich bude přijímat cizí měny a poskytovat za ně dolary. Fed oznámil, že cílem opatření je pomoci uspokojit poptávku po dolarech a zmírnit napětí na finančních trzích, za kterým stojí obavy z ekonomických dopadů koronaviru.
Fed už má trvalé dohody o měnových swapech s pěti jinými centrálními bankami, včetně Evropské centrální banky (ECB). Nové dohody umožní centrálním bankám v Austrálii, Brazílii, Jižní Koreji, Mexiku, Singapuru, Švédsku, Dánsku, Norsku a na Novém Zélandu získat až 450 miliard dolarů (11,5 bilionu Kč).
Z jednotlivých titulů se dařilo především technologickým a energetickým společnostem. Internetový obchod Amazon si připsal 2,78 procenta. Technologická společnost Microsoft posílila o 1,65 procenta.
Posílila také pražská burza, která v posledních dnech ztrácela. Index PX stoupl o 2,72 procenta na 709,15 bodu. Nejvýrazněji, skoro o 13 procent, zdražily akcie softwarové společnosti Avast. Burza se v posledních týdnech kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru propadla postupně až na nejslabší hodnoty za posledních 11 let. Zhruba od poloviny února, kdy postupný propad začal, se index PX snížil o více než třetinu.
Nejvíce si ve čtvrtek polepšily cenné papíry Avastu, a to o 12,88 procenta na 92 korun. Posílily také třeba akcie energetické firmy ČEZ nebo Moneta Money Bank, které patřily k nejobchodovanějším emisím. Akcie ČEZ zdražily o 2,30 procenta na 382,60 koruny a akcie Monety o 1,20 procenta na 50,40 koruny.