Vláda přešla soud novým nařízením. „Už se dostáváme do sféry trestného činu,“ říká právník Dostál
RESTAURACE ZA COVIDU
Vláda i přes další rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) drží zavřené vnitřní prostory restaurací. Situaci vyřešilo ministerstvo zdravotnictví vydáním nového opatření, které je však v základních bodech totožné, „omezením“ zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách, na které se navíc podle soudu pandemický zákon ani nevztahuje. Podnikatelům rozhodnutí soudu otevírají cestu k žádosti o náhradu ušlého zisku, v případě nového opatření pak nezbývá, než se opět obrátit na NSS. Podle restauratéra Luboše Kastnera je situace trapná, důležitější už je však nyní výhled na další měsíce.
Nejvyšší správní soud zrušil v pátek regulaci provozu restaurací, heren a kasin v tehdy platném opatření ministerstva zdravotnictví. Zrušení však nemělo bezprostřední dopad. Tak jako u některých podobných rozhodnutí v minulosti i v tomto případě stihlo ministerstvo přijít s opatřením novým, které platí od pondělí. V základních bodech je však totožné a podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy tak vláda vědomě porušuje zákony.
Vláda podle něj hraje hru „na kočku a myš“ a počítá s tím, že ačkoliv vydá opatření, které soud později shodí, stihne ho nahradit opatřením podobným. „NSS opatření vždy zruší až ve chvíli, kdy přestane platit. Místo toho, aby někdo podal žalobu dnes, nejvyšší soud rozhodl zítra a nařízení přestalo platit od dalšího dne. To je asi tak jediné, co by podle mě donutilo vládu zákony respektovat. Ale ve chvíli, kdy vědí, že se jim nic nestane, že to vždycky ten týden vydrží, pak v tom porušování zákona budou pokračovat dál,“ řekl deníku Echo24 Prouza.
Podle něj situace povede k tomu, že nařízení postupně přestanou všichni respektovat. Některým podnikatelům pak svaz už pomáhal s kontaktováním právníků kvůli podání žalob. „Jeden z častých dotazů na právníky je ten, jestli provozovatelům skutečně hrozí postih ve chvíli, kdy by byl (vydán) podle protiústavního postupu ministerstva. Právníci z toho, jak já rozumím, říkají, že vám mohou zkusit pokutu dát, ale v životě neobstojí u soudu, že byste ji měli platit,“ dodal Prouza.
Podobně to vidí i odborník na zdravotní právo a expert Pirátů Ondřej Dostál, ministerstvo si podle něj z pravidel, kterými je vázáno, udělalo trhací kalendář. „Formálně vzato je sice v platnosti to nové opatření a stanoví povinnosti všem, kterých se to týká, třeba restauratérů, ale jaksi vymahatelnost nebo právní jistota toho, zda bude vůbec vymahatelné, je extrémně nízká,“ řekl deníku Echo24. Podle Dostála lze totiž očekávat, že by soud v této věci rozhodl stejně a pokud by opět došlo ke zrušení opatření, poskytovatel se může proti případné pokutě bránit tím, že byla povinnost uložena v rozporu s pandemickým zákonem.
„Výkonná moc je povinna respektovat výklad zákona, který podala moc soudní, notabene pokud se jedná o Nejvyšší správní soud. Tento výklad pochopitelně není pouze ve výroku, který zrušil to minulé opatření, ale zcela zjevně je obsažen i v odůvodnění, teď už několikátého rozhodnutí NSS,“ dodal Dostál s tím, že pokud ministerstvo přesto vydalo opatření, které se jeví takřka totožně v rozporu se zákonem, který už soud konstatoval, nejde to vnímat jako omyl nebo nedbalost. „Ale jako úmysl narušit ústavní dělbu moci a dle mého názoru už se dostáváme do sféry trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ řekl Dostál.
V případě zrušených opatření vzniká podle Dostála značná škoda nejen podnikatelům, hrozit může i státu. Každému, kdo byl opatřením zasažen, se totiž v případě zrušených opatření otevírá možnost žádat o náhradu ušlého zisku. „Pokud jde o to stávající, pak se jim nabízí buď možnost rovnou opatření ignorovat a sám si vyhodnotit jeho protiprávnost s rizikem, že je to pořád platné opatření a policie může teoreticky vyhnat hosty, uložit jim pokuty a oni se pak budou muset právně bránit. I když nakonec uspějí, tak je to záležitost nepříjemná a nedoporučil bych ji. Co bych doporučil je jít cestou návrhu k Nejvyššímu správnímu soudu ke zrušení i tohoto opatření,“ řekl Dostál. „Škoda těmi opatřeními vznikající jak těm podnikatelům, tak potažmo státu, který to bude muset zaplatit, pokud to NSS zase zruší, je enormní,“ dodal.
Profesionálně by se k opatřením mělo ministerstvo zdravotnictví stavět podle restauratéra a zástupce Asociace malých a středních podniků Luboše Kastnera. „Všichni nás tlačí do toho kouta, abychom my byli profesionálové, každý úšlap vedle se nám vždy vrátí, takže my jsme k tomu nuceni a samozřejmě, kdo jiný než vláda a zástupci ministerstva zdravotnictví by si tohle měli pohlídat, aby se to nestávalo,“ řekl deníku Echo24 Kastner a označil situaci za trapnou.
Podle něj je však už na vládě, jestli restaurace otevře od 8. června, jak asociace očekávala, či o týden později, podstatné je podle něj, aby v takovém případě nabídla férové kompenzace a hlavně jasný výhled na to, jak bude provoz fungovat po letních měsících. „Co mě děsí, je možnost nějaké situace na podzim, už nechci opakovat to, co se stalo minulý rok, kdy jsme promarnili léto, vlétli do podzimu a pak se tím tahali celou zimu. Pro mě je priorita opravdu: řekněte nám, co se bude dít na podzim. Na jaře už jste nám to řekli, jestli to bude o den déle, to je na vás,“ dodal Kastner.
Zrušené opatření z minulého týdne bylo formulováno tak, že uvnitř restaurací, heren a kasin zakazuje přítomnost veřejnosti. Pandemický zákon ale podle pátečního rozhodnutí umožňuje pouze omezit činnost obchodní či výrobní provozovny, nikoli provozoven, v nichž jsou poskytovány služby. NSS tak v pátek v podstatě řekl, že stravovací služby nelze na základě pandemického zákona tímto způsobem vůbec omezit. „I kdyby soud nalezl zákonnou oporu pro to, aby podřadil provozovny stravovacích služeb (a herny a kasina) pod činnosti obchodní, je zřejmé, že by ani tak mimořádné opatření v napadených částech neobstálo, neboť zákazem přítomnosti veřejnosti odpůrce tyto provozy neomezil, nýbrž je ve svém důsledku zakázal,“ uvedl soudce Tomáš Langášek.
Vnitřní prostory gastronomických zařízení má podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera vláda v plánu otevřít 14. června, pokud se nezhorší epidemická situace. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (oba za ANO) je pro restaurace toto datum nejzazší. Ministři to v pondělí řekli na tiskové konferenci po jednání vlády.