Překvapení archeologové. „Milenci Romeo a Julie“ z Modeny byli oba muži
Milenci z Modeny
K velkému překvapení došlo v archeologické obci v Itálii. Po novém průzkumu ostatků možná dvou nejslavnějších koster, které se v hrobě drží za ruce, se zjistilo, že jde o dva muže. Přišli na to odborníci z Boloňské univerzity v Itálii.
Když archeologové v roce 2009 poprvé „milence z Modeny“ odkryli, byly ostatky ve velice špatném stavu a nešlo tak přesně určit pohlaví. Odborníci však tehdy měli pocit, že spletené ruce reprezentují gesto nehynoucí lásky. O devět let později se však rozhodli kostry prozkoumat znovu a jiným způsobem. Použili metodu hmotnostní spektrometrie, která dokáže odhalit chemické složení hmoty. V případě „Romea a Julie“ pak mohla odlišit chromozomy X, který mají muži i ženy, a Y, jež je pouze mužský.
Ve vědeckém časopise Scientific Reports pak vědci z Boloňské univerzity publikovali informaci o tom, že se zcela bez pochyby jedná o dvě mužská těla. Otázkou nyní je, zda se mění teorie o „zamilovaném páru“. Podle hlavního autora studie Federica Lugliho však zřejmě o romantický vztah nešlo. „Mohlo jít o dobrovolné vyjádření vztahu mezi dvěma jednotlivci, kteří mohli být sourozenci, bratranci nebo dokonce vojáci, kteří společně zemřeli v boji,“ vysvětlil.
„V současné době neznáme žádný jiný pohřeb tohoto typu,“ uvedl Lugli. „V minulosti jsme už narazili na několik hrobů, kde se dva jedinci drželi po smrti za ruce – ale ve všech případech se jednalo o muže a ženu,“ dodal s tím, že spojení mezi slavným párem zůstává záhadou.
Podle profesora Lugliho je nález z Modeny výjimečný. „V literatuře nejsou žádné případy dvou mužů pohřbených vedle sebe držících se za ruce: rozhodně to tehdy nebyla běžná praktika. Myslíme si, že tento případ symbolizuje zvláštní vztah mezi dvěma jedinci, ale nevíme jaký,“ přiznává vědec.
Výklad významu nálezu však podle Lugliho není klíčovým úspěchem objevu. Mnohem důležitější je podle něj úspěšné využití hmotnostní spektrometrie pro analýzu. Dle jeho slov by se dala používat pro mnoho dalších výzkumů, archeologové totiž doposud jen velice obtížně určovala pohlaví u nalezených fragmentů starých kostí.
Modena, město v severní části Itálie, není jediným místem, kde archeologové našli pohřbený pár držící se za ruce. „Romeo a Julie“ byli pohřbeni zhruba před šestnácti sty lety. Další kostry, pocházející rovněž z Itálie, známé jako „milenci z Valdara“ jsou staré zhruba šest tisíc let. Podobné objevy jsou známé z Řecka, Rumunska nebo třeba ze Sibiře. Podle vědců se však dosud vždy jednalo o muže a ženu.