Karel Gott na lafetě v doprovodu generality? Nepřichází v úvahu, říká Ladislav Špaček

pohřeb Karla Gotta

Karel Gott na lafetě v doprovodu generality? Nepřichází v úvahu, říká Ladislav ŠpačekROZHOVOR
Ladislav Špaček Foto:

FOTO: Wikimedia Commons - Kirk 

2
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Jako absurdní a nekvalifikované hodnotí slova premiéra Andreje Babiše o státním pohřbu expert na protokol a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. Je podle něj dobře, že premiér obrátil a hovoří již „pouze“ o pohřbu se státními poctami. Připomíná však, že takovéto cti se nedostalo ani dalším osobnostem kultury jako byl například Vladimír Menšík, nebo vědec Otto Wichterle. 

Jak chápete Babišův obrat, kdy již nehovoří o státním pohřbu, ale o obřadu se státními poctami?

Premiér dostal konečně rozum a konečně se s někým, kdo tomu rozumí, poradil. To co plácl včera, byla absurdita a nesmysl. Všichni zasvěcení lidé to věděli. Každý, kdo se trochu vyzná ve státním protokolu, byl zděšen. To co včera Babiš prohlásil, to o čem jednala vláda, to co potom vyprávěl Zaorálek v televizi, to byly naprosto nerealistické představy a naprosto nekvalifikovaný přístup. Státní pohřeb měl za novodobé historie, kterou pamatujeme, v roce 1979 Ludvík Svoboda a naposledy roku 2011 Václav Havel. Takový pohřeb má přesné náležitosti. Pro Karla Gotta přece nepřichází v úvahu, aby ho vezli na lafetě a za ním šla generalita, že by se střílely salvy z děl, že by byl vystaven ve Vladislavském sále a tak podobně. Všechny ty atributy státního pohřbu pamatujeme z pohřbu Václava Havla.

Takové rozloučení by tedy bylo nevhodné pro popového zpěváka?

Takhle by se mělo rozloučit s člověkem, který se pohyboval nejraději mezi lidmi, který byl velmi laskavý a upřímný, měl rád lidi? Takhle bychom ho chtěli prezentovat na poslední cestě? Projevy nejvyšších státních činitelů, účast zahraničních delegací na nejvyšší úrovni, kondolenční knihy vystavené na velvyslanectvích České republiky v zahraničí? To jsou přece naprosto absurdní představy v konfrontaci s tím, co pro nás představuje Karel Gott.

V čem je jiný pohřeb se státními poctami?

Státní pohřeb je určen pouze pro hlavy státu. Pohřeb se státními poctami už je něco jiného. To je daleko volnější ceremoniál, který není tak rigidní a tuhý, jako je pohřeb hlavy státu. Sem je možné započítat několik prvků, které garantuje stát. Státní protokol může organizovat takový pohřeb, může být vyvěšena státní vlajka, může se hrát hymna, může být čestná stráž, může být státní smutek, mohou být svěšeny vlajky na půl žerdi. To jsou prvky, které je možné kombinovat a teď do nich samozřejmě vstupují atributy občanského obřadu. Takovou volnost neumožňovala formulace o státním pohřbu. Nejlépe by to vysvětlil Jindřich Forejt, který tady jako jediný státní pohřeb organizoval.

Text o názoru Jindřicha Forejta najdete ZDE.

S tím jsme se bavili včera a podivoval se nad skutečností, že vláda něco oznámila bez konzultace s rodinou a s dalšími ústavními činiteli.

Státní pohřeb znamená spoluúčast všech státních institucí – prezidenta republiky, vlády, parlamentu, zahraniční služby, tedy velvyslanectví, musí na něm participovat ministerstvo obrany. To není jenom tak ledajaký pohřeb. Takový pohřeb, jaký jsme viděli za Václava Havla nelze opakovat jenom tak, jak pana premiéra napadne. Proto vítám, že změnil názor. Pohřeb se státními poctami není nižší formou. On je prostě nejvyšší možnou formou pro občanský pohřeb. Státní pohřeb je vyhrazen pro hlavy státu, což je kategorie, která u nás obyčejných smrtelníků nepřipadá v úvahu. Přesto bude pohřeb se státními poctami, jaký nepamatuji, že by měl Menšík, Pešek nebo akademik Wichterle, nebo dvacet dalších ikon české kultury za posledních dvacet let.

Měl jej Otakar Motejl...

To máte pravdu, ale protože zemřel ve funkci. Ještě pro zajímavost ani Winston Churchill, ani Margaret Thatcherová neměli státní pohřby. Ani největší světové hvězdy pop music jako Elvis Presley nebo Edith Piaf neměly státní pohřby. Presley neměl pohřeb v katedrále v New Yorku, nic takového. Tady se vinou nekvalifikovaného a neinformovaného přístupu smíchaly zkrátka různé pojmy dohromady. Jenomže pojem státní pohřeb je technicus terminus. To není jenom pohřeb, který pořádá stát. Státní pohřeb je určen výlučně pro ty účely, které zatím byl užíván. Do pohřbu se státními poctami se vejde spoustu různých prvků, které můžeme kombinovat. Stát se na tom bude podílet a dá najevo, že zesnulý měl velké zásluhy. 

Čtěte také: Státní pohřeb Karla Gotta? Babiš otáčí a mluví jen o pohřbu se státními poctami

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články