Petříček i Zeman rychle využili Babišovy chyby a slíbili Číně pomoc s koronavirem
Pomoc Číně
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce vládě navrhnout, aby uvolnila až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek pro Čínu, která je zasažena epidemií koronaviru. Do akce by chtěl zapojit i některé nejmenované české firmy. Pomoc Číně v neděli v dopisu přislíbil i prezident Miloš Zeman, který se tak s Petříčkem nepřímo trefil do premiéra Andreje Babiše, který ji v sobotu ráno nejprve rázně odmítal. Když se strhla kritika, večer otočil.
Petříček na svém twitterovém účtu uvedl, že vládě uvolnění peněz navrhne v pondělí. „Do této akce chceme zapojit i české firmy. Čína potřebuje naši pomoc v boji s koronavirem a jeho šířením,“ napsal.
Dopoledne jsem mluvil s 🇨🇳 velvyslancem o humanitární pomoci Číně. Zítra vládě navrhnu, abychom uvolnili až 10 milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek. Do této akce chceme zapojit i české firmy. Čína potřebuje naši pomoc v boji s #coronavirus a jeho šířením.🤝
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 2, 2020
O podobné variantě mluvil v sobotu večer i předseda vlády Andrej Babiš. Ten ovšem nejprve ráno uvedl, že Česko nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc kvůli šíření nového koronaviru. Před odletem na jednání skupiny Přátel koheze v Portugalsku tak reagoval na páteční žádost čínského velvyslance Čang Ťien-mina, kterou tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babiš novinářům řekl, že Česko potřebuje své zásoby pro své občany. Jeho slova vyvolala kritiku některých politiků a dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš poté večer uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.
„Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky,“ uvedl premiér večer na twitteru.
Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky.https://t.co/dukc3PwJX7
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) February 1, 2020
Pomoc slíbil i Zeman
Gottvaldová v pátek uvedla, že velvyslanec požádal o zvážení humanitární pomoci. Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. Správa státních hmotných rezerv ve středu informovala o tom, že má připraveny tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro Česko.
Pomoc Číně nabízí v nedělním dopise tamnímu prezidentovi Si Ťin-pchingovi také česká hlava státu Miloš Zeman. Ten nejprve svému čínskému protějšku vyjádřil soustrast. „Současně bych Vás rád ujistil, že Česká republika stojí v boji s tímto zlem po boku Čínské lidové republiky a jejího lidu a je připravena v rámci svých možností ve spolupráci s dalšími státy mezinárodního společenství v této těžké době pomoci,“ zakončil dopis Zeman.
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v neděli dne 2. února 2020 dopis Si Ťin-pchingovi, prezidentovi Čínské lidové republiky: https://t.co/QhQPFwJzZG
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 2, 2020
V Česku lidé ze strachu před virem vykoupili roušky v lékárnách, podle odborníků ale před nákazou nechrání. Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, k ochraně před nákazou slouží respirátory.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.