Vědci přišli s novou metodou, jak spočítat psí věk. Roční pes je podle nich na úrovni 31letého člověka
KOLIK JE VAŠEMU?
Vědci přišli s novým způsobem, jak počítat psí věk. Namísto běžného vynásobení sedmi ale vyžaduje podstatně hlubší znalost matematiky. Podle studie publikované ve vědeckém časopise Cell Systems existuje přesnější metoda – přirozený logaritmus skutečného psího věku vynásobit 16 a pak ještě připočíst 31.
Ze studie vyplývá, že v průběhu stárnutí dochází u živočichů k úbytku a navýšení množství takzvaných methylových skupin v DNA. Právě tyto změny pak mají určovat biologický věk zvířete. Autoři studie k tomuto závěru došli na základě porovnání methylových změn u 320 lidí ve věku od 1 do 103 let a 104 labradorských retrívrů v rozmezí od 5 měsíců do 16 let.
Poměr mezi lidským a psím stářím se podle vědců v průběhu času mění. V prvních měsících a letech roste biologický věk štěňat daleko rychleji, nicméně s přibývajícím věkem se křivka grafu začíná zplošťovat. Osmiměsíční štěně je tak biologicky stejně staré jako 9měsíční kojenec. Věk ročního psa odpovídá už 31letému člověku, čtyřletý pes je pak stejně starý jako 53letý člověk. Průměrný věk dožití 12 let u labradora pak odpovídá 70 lidským letům.
Vědci pro ilustraci použili graf, který porovnává věk herce Toma Hankse a právě labradorského retrívra.