1 ODPOSLECHY

Žalobce nemůže použít odposlechy Rittiga v kauze jízdenek, nahrály se totiž k jiné kauze

, NOVÉ

Témata: , ,

Státní zástupce nemůže použít jako důkaz odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP). Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedla Česká televize (ČT). Soud rozhodnutí zdůvodnil tím, že odposlechy byly pořízeny pro jiný případ, a to údajnou korupci kolem bývalého státního zástupce Libora Grygárka.

Zákaz může podle ČT ovlivnit i kauzu údajného úniku informací ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž figurují stejné odposlechy.

„Soud vyhodnotil, že prostorové odposlechy pořízené v jiné věci není možno použít,“ řekl ČT Rittigův obhájce Vlastimil Rampula. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Jsou to důkazy, které jsme navrhl, a mají svou důkazní sílu, o niž jsem opíral i obžalobu,“ uvedl žalobce Adam Borgula.

Zákaz použití odposlechů v kauze údajně předražených zakázek na dodávky jízdenek pro DPP je podle Borguly precedentem pro další případy. Soud již obdržel podle televize námitku proti použití těchto odposlechů také v kauze úniku informací ze zprávy BIS, v níž je Rittig rovněž mezi obžalovanými.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Obviněno bylo 17 lidí včetně Rittiga. DPP v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.


Čtěte dále: Čeští politici oceňují „proevropskost“ finalistů prezidentských voleb na Slovensku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.