Známá právnička dostala v Íránu 38 let vězení a 148 ran bičem

Trest pro lidskoprávní právničku

Známá právnička dostala v Íránu 38 let vězení a 148 ran bičemNOVÉ
Íránská lidskoprávní právnička Nasrin Soutoudehová. Foto:

Zdroj: Facebook Nasrin Soutoudehové

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pobouření ve světě vyvolal velmi vysoký trest pro íránskou právničku Nasrín Sotúdeovou. Tu soud v Teheránu odsoudil na 38 let vězení a k tomu 148 ran bičem. Trest potvrdil v pondělí na svém facebookovém profilu její manžel. Sotúdeová je známá především díky zastupování aktivistek, které bojovaly proti nucenému nošení šátku (hidžábu) na hlavě.

Podle svého právního zástupce je Sotúdeová souzená za šíření informací, které jdou proti íránskému státnímu zájmu, špionáž a urážky nejvyššího vůdce Sajjida Alí Chameneího, píše server BBC. Celkově čelila údajně devíti obviněním, jejichž výsledkem je velmi přísný trest. Zároveň je jednou z nejméně sedmi lidskoprávních právníků, kteří byli za poslední rok v Íránu zatčeni.

Sotúdeová už dříve byla politickým vězněm a to od roku 2010, kdy byla odsouzena na 11 let vězení, byla však propuštěna už po třech letech. Evropský parlament jí v roce 2012 udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. V červnu loňského roku obhajovala u soudu ženy, které vyšly na ulici bez hidžábu, což je v Íránu považováno za trestný čin. Výše trestu je podle serveru The Guardian vysoká i na poměry Íránu, který je známý tím, že lidská dlouhodobě práva zneužívá.

Organizace, které bojují za dodržování lidských práv, se proti trestu pro Sotúdeovou ohradily. „Nasrín Sotúdeová zasvětila svůj život boji za ženská práva a otevřeně se staví proti trestu smrti,“ uvedl Philip Luther z Amnesty International. „Je naprosto pobuřující, že je trestána za svou lidskoprávní aktivitu.“ Írán podle AI v roce 2018 provedl nejtvrdší razie za poslední dekádu, při kterých bylo zatčeno na 7000 disidentů.

„Írán vytváří atmosféru strachu, posílá lidi do vězení nebo je nutí odejít ze země. Výjimkou nejsou ani výhrůžky, přesto však nemůžou boj proti povinnému nošení hidžábu zastavit,“ uvedl pro CNN íránský aktivista Masih Alinejad, který momentálně žije v New Yorku a jehož Sotúdeová v minulosti zastupovala. Kampaň na podporu snahy zrušit povinné nošení hidžábu probíhá v Íránu už několik let, zatím bezúspěšně.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články