Souboj velmocí o kontrolu nad čipy. Čína se nejdřív musí poprat s korupcí u výrobců
KORUPCE VS. ČIPY
Šéfové a vedení největšího investičního fond pro čipy a polovodiče v Číně tzv. „Velkého fondu“, čelí obvinění a vyšetřování z korupce. Čínské úřady vyšetřují bývalé manažery a šéfy, kteří řídili miliardový Národní investiční fond pro průmysl s integrovanými obvody, který měl posloužit k „technologické nezávislosti na Západu“. Peking chce urychlit rozvoj čínského polovodičového průmyslu a stát se čipovou velmocí, píše deník Financial Times. O to samé se snaží i Spojené státy. Kongres před několika dny přijal zákon, na jehož základě podpoří vývoj a výrobu čipů částkou v přepočtu 1,25 bilionu korun.
Vyšetřování v Číně přichází chvíli poté, co zkrachoval státem dotovaný čipový gigant Tsinghua Unigroup, jehož vedení figuruje i v korupční kauze kolem Velkého fondu. Kromě toho Peking čelí vývozním sankcím ze strany Washingtonu a jeho „čipová soběstačnost“ je zatím v nedohlednu.
Peking uprostřed korupční aféry zvyšuje produkci čipů a hodlá si vybudovat vlastní „technologickou nezávislost na Západu“. Čínský polovodičový průmysl ohrožují rostoucí omezení ze strany USA a Tchaj-wanu, kteří jsou hlavními konkurenty ve výrobě integrovaných obvodů.
Kvůli tomu, aby se Čína stala polovodičovou supervelmocí založila v roce 2014 státní Velký fond, který měl financovat rozvoj čipového průmyslu. Nejvyšší protikorupční úřad teď ovšem vyšetřuje pět korupčníků z řad bývalých ředitelů a manažerů, kteří vedli největší investiční fond v zemi. Za poslední dvě investiční kola do Velkého fondu přibylo přes 51 milionů dolarů a celkově fond disponoval částkou přes 20 miliard dolarů, uvádí Financial Times.
Fond je závislý na státních investorech včetně ministerstva financí nebo polostátních obřích společnostech jako je China Tobacco, China Mobile nebo China Development Bank. Investiční portfolio Velkého fondu obsahuje dva největší producenty integrovaných obvodů v zemi: Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) a Hua Hong Semiconductor.
Čínskou snahu o technologickou soběstačnost kromě toho komplikují sankce Washingtonu a vývozní omezení, které donutily SMIC upustit od plánů na výrobu a globální růst pokročilejších čipů. Původním cílem Číny bylo „přeskočit“ polovodičové giganty jako je Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Spojené státy americké.
Zkorumpované vedení Velkého fondu i zkrachovalého výrobce čipů
Čínské úřady uvedly, že „ze závažného porušení disciplíny a zákonů“ podezírají kromě současného zástupce ředitele SINO IC Capital Yanga Zhengfana také bývalého ředitele Du Yanga, který spravoval aktiva Velkého fondu. Ústřední komise pro disciplinární inspekci také vyšetřuje dvojici bývalých investičních manažerů Janga Čeng-Fana a Liou Janga.
Během posledních dvou měsíců bylo kvůli podvodům obviněno a vyšetřováno minimálně pět vedoucích pracovníků, kteří zodpovídají za chod a správu státem dotovaného fondu pro rozvoj polovodičového průmyslu. Koncem července se v čínských médiích objevila zpráva, že vyšetřovatelé také prověřují samotného generálního ředitele Velkého fondu Dinga Wenwua. Posledním z vyšetřovaných je bývalý šéf SINO IC Capital Lu Jun.
Vyšetřování budí značnou pozornost a napětí, jelikož přichází chvíli poté, co zkrachoval státem podporovaný polovodičový konglomerát Tsinghua Unigroup, informuje agentura Reuters. Protikorupční orgány tak podezírají značnou část vedení společnosti SINO IC Capital, která zodpovídala za správu Velkého fondu.
Kromě toho jsou v hledáčků protikorupčních komisařů také šéfové a zástupci nedávno zkrachovalé společnosti Tsinghua Unigroup. Jedním z obviněných je bývalý ředitel společnosti Čao Wej-kua a expředseda firmy Diao Shijing.
Vyšetřovatelé kromě těchto vysoce postavených pracovníků podezírají šéfa menšího investičního fondu Wanga Wen-čchunga, který obchodoval a spolupracoval s Velkým fondem. Kromě toho je Wen-čchung bývalý spolužák ex-šéfa SINO IC Capital Lu Juna.
China’s Big Fund for chips hit by anti-corruption probes https://t.co/sP7vuTyXjl
— South China Morning Post (@SCMPNews) August 2, 2022
„Peking je čím dál více znepokojen z toho, jak se firmy chovají. Korupce se tu netoleruje,“ upozorňuje ekonomický analytik Linghao Bao ze společnosti Trivium China. „Můžete se vsadit, že Peking není spokojený s tím, že jedna z nejdůležitějších polostátních polovodičových společností právě zkrachovala,“ poznamenává ironicky Bao pro agenturu Reuters.
Korupční kauza vyplouvá na povrch v době, kdy americký prezident Joe Biden dokončil schválení plánu, který má investicemi desítek miliard dolarů oživit výrobu čipů ve Spojených státech. Mimo to má také zvýšit vlastní konkurenceschopnost vůči Číně na poli nových technologií. Návrh nazvaný „zákon o čipech a vědě“ prošel Kongresem na konci července, když jej kromě Bidenových demokratů podpořili také mnozí republikáni. Šéf Bílého domu při jeho podpisu hovořil o „investici do Ameriky samotné“.
Nový zákon uvolňuje přes 52 miliard dolarů (1,25 bilionu korun) ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Celkově se hovoří o objemu zhruba 280 miliard dolarů, neboť plán zahrnuje také dodatečných 200 miliard na podporu výzkumu v dané oblasti na desetileté období.