Z Jeleního příkopu je zakázaná zóna. Jen tak se tam nepodíváte

Další uzavírka na Hradě

Z Jeleního příkopu je zakázaná zóna. Jen tak se tam nepodíváteNOVÉ
Pohled z Prašného mostu na Jelení příkop Foto:

Ladislav Šustr

6
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Smůlu mají ti návštěvníci Hradu, kteří se těší na procházku Jelením příkopem. V jedné z nejvzácnějších pražských lokalit je nyní staveniště, po kterém se prohánějí bagry a lidé s motorovými pilami. V uplynulých dnech zde bylo pokáceno 17 stromů. Správa Pražského hradu hájí nutnost oprav některých zdí, jež jsou v havarijním stavu. Dolní Jelení příkop bude nepřístupný víc než rok.

S velkou slávou otevíral v roce 1999 Václav Havel do té doby uzavřený Jelení příkop. Ten byl od padesátých let za dob komunistického režimu zakázanou zónou pro všechny návštěvníky. Od znovuotevření si pak lidé mohli zkracovat cestu z Pražského hradu až na Klárov.

Foto:

Grafika: http://presbariery.cz

Omezení vstupů zavedl až Miloš Zeman v roce 2017, který Hrad opevnil v obavě před teroristickými útoky. Před vstupy k Pražskému hradu vyrostly magnetické rámy s ozbrojenou policií, a tím se vytvořily dlouhé fronty. Tato opatření se nevyhnula také Jelenímu příkopu, kde bezpečnostní složky uzavřely dva vstupy. Od té doby byla rokle neprůchozí v celé své délce.

Návštěvníci se ale ani tento rok nemohou těšit na procházku bez omezení či uzavření. Kvůli opravě zdiva se začaly v Jelením příkopě kácet stromy a přítomné jsou i bagry upravující terén. Poslední turista se tak mohl dostat do dolního Jeleního příkopu naposledy loni v říjnu. Další možnost pak bude mít až na jaře v roce 2019.

„V dolním Jelením příkopu se nyní připravuje technické zajištění dlouhodobě plánované opravy severní parkánové hradby, která je v havarijním stavu a na jejíž opravu je vyhlášeno výběrové řízení,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Dodal také, že v rámci přípravy této stavby došlo k odstranění 17 stromů. „Právě v souvislosti s opravou severní hradby lze očekávat, že dolní Jelení příkop zůstane v letní sezóně 2018 uzavřen,“ řekl Šebek.

Dolní Jelení příkop, který se dříve dal projít od Klárova nebo z ulice Na Opyši po tunel, který navazoval na horní Jelení příkop, se již od bezpečnostních opatření v roce 2017 nedal projít celý. Návštěvníci se tak dostanou pouze do menší horní části, kde se nachází třeba Masarykova vyhlídka.

„Po skončení všech prací v dotčených prostorách severní parkánové hradby, opěrné zdi pod střeleckou cestou a cesty ze stájového dvora do dolního Jeleního příkopu bude vegetace doplněna v plném rozsahu, a to především s ohledem na přilehlé stavby a bezpečnost návštěvníků v budoucnosti. Stejně tak bude v souladu s koncepcí využití revitalizován prostor svahu Prašného mostu,“ řekl pro Echo24 Šebek.

Pohled z Prašného mostu na Jelení příkop
Pohled z Prašného mostu na Jelení příkop Foto:

Ladislav Šustr

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Název místu dal císař Rudolf II., za jehož vlády sem byla vysazena vysoká zvěř, která zde byla i lovena. V roce 1918 za vlády prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka byli v příkopě medvědi, které dostal od legionářů vrátivších se z Ruska. Ti tam zůstali do padesátých let minulého století. Při nástupu komunistů k moci byl příkop pro veřejnost uzavřen a znovu zpřístupněn byl až za vlády prezidenta Václava Havla v červnu roku 1999.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Pád 10 metrů. Do Jeleního příkopu u Hradu spadla žena

Peklo na Hradě. Uzavřeli dva vstupy, fronty jsou nekonečné

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články