Ústav fyzikální chemie získal prestižní grant. Díky němu získá špičkového vědce
Prestižní grant
Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského se podařilo získat prestižní grant ERA Chairs v hodnotě přes 60 milionů korun. Je teprve druhým vědeckým pracovištěm v Česku, které ho dostalo. Grant je určen mimo jiné i na získání přední vědecké osobnosti, která se v ústavu bude věnovat procesu chemické nanokatalýzy.
Podle ředitele Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Martina Hofa se mzdy vědců v Česku pohybují o 70 procent níže než Německu. Při získávání kvalitních výzkumníků je to velký handicap. „Zatímco němečtí kolegové mohou najímat pro své projekty nejlepší adepty, naše ústavy si musí vychovat vlastní vědce samy, což trvá podstatně delší dobu,“ uvedl Hof. Výsledkem je nižší úspěšnost při získávání evropských grantů a celkové zpomalení vědecké kariéry.
I proto za poskytnuté peníze hodlá ústav získat do svých řad vědce, který zavede nový obor a založí nový tým věnující se nanokatalýze. Uvedl to koordinátor projektu Jan Hrušák. V nanotechnologiích a výzkumu nanomateriálů je ústav úspěšný, své pole působnosti chce díky grantu ještě rozšířit.
S výběrem vhodného vědce už ústav začal. Do druhého kola postoupí pět kandidátů. „Nad výběrem nejvhodnějšího kandidáta nakonec zasedne mezinárodní panel odborníků,“ dodal Hrušák. Nově vznikající tým doplní pět externích spolupracovníků, mezi nimiž by měli dostat prostor i Češi. „Předpokládáme, že výběrové řízení bude ukončeno počátkem července, kdy má podle grantové dohody začít financování. Snažíme se náš projekt trochu uspíšit, protože většina ostatních vybraných projektů v rámci ERA Chairs startuje až v září,“ doplnil Hrušák.
Granty ERA Chairs jsou určeny pro státy, které do EU vstoupily po roce 2004, dále pro Portugalsko a Lucembursko a pro několik států mimo EU. Aktuálně se o ně ucházelo 100 projektů, získalo je 13 institucí. Nejúspěšnější bylo Estonsko se čtyřmi granty. V minulosti na tento prestižní grant dosáhlo centrum CEITEC v Brně se svým výzkumem dědičné informace a imunity. Ústav Heyrovského dostane k dispozici téměř 2,5 milionu eur, což je přes 60 milionů korun.