Co všechno ještě Babiš přežije?

komentář

Co všechno ještě Babiš přežije? 1
Komentáře
Lucie Sulovská
Sdílet:

Andrej Babiš toho už přežil víc než kterýkoliv porevoluční premiér. Řada indicií už teď naznačuje, že ani tentokrát to nebude jinak a ustojí i podezření z únosu vlastního syna. Pak je samozřejmě otázkou, jestli vůbec existuje nějaká hranice, kterou nelze překročit. Prošla by vražda? Za současné konstelace sil to není nepravděpodobné.

Sociální demokraté a komunisté mají na výběr ze dvou pro ně špatných možností. Jejich preference letí dolů a nemají ani jistotu, že by se v dalších volbách dostali do parlamentu. ČSSD je k tomu finančně na dně. Pokud by jejich vládní angažmá skončilo, byl by to možná i konec strany jako takové. Rozhodně ve vrcholné politice. ČSSD by promrhala poslední šanci, že se ve sněmovně nějak zmátoří. Nutno podotknout, že i tato šance je spíš teoretická, protože vláda s Babišem funguje na principu, že všechny úspěchy jdou za ním a každý průšvih padá na hlavu koaličním partnerům.

Nikdo by jim pohoršení nevěřil, na to jsou Babišovými komplici už příliš dlouho a měli dost času poznat, co je zač. Nemluvě o přiznané ambici SPD je ve vládě nahradit. Pravděpodobnější proto je, že budou ve hře pokračovat. Existenčním motivem KSČM je udržet vedení místa ve sněmovně.

Načasování na Palermo bylo rozhodně vtipné, načasování na podpis migračního paktu nešikovné. Babiš dosud neměl odvahu tohle téma zvednout, ale konspirátoři všeho druhu už se na sociálních sítích činí a za chráněnce integračního a imigračního fanatika Verhofstadta obrazně řečeno potí krev.

Premiéra se prý snaží zbavit „sluníčkáři“ placení Sorosem, kterým vadí jeho odpor k paktu o migraci. Že odpor k paktu v Evropě iniciovali Orbán s Kurzem a Babiš se k nim klasicky oportunisticky přidal až po dlouhém vyčkávání, nechávají bez povšimnutí. Člověk si připadá jak u blbých na dvorečku.  

Na druhé straně zase pomalu propuká panika z úřednické vlády, kterou by jmenoval Zeman a z úkrytu řídil Rosatom. Tuto linii razí například think-tank Evropské hodnoty; podle analytika Jandy se Babiše zatím Rusům získat nepodařilo. „Kavárenský“ segment dlouhodobě věnuje přemrštěnou pozornost Zemanovi a jeho šaškárnám a podceňuje hrozby spojené s Babišem.

U voličů ANO se Babišovi podaří udržet a možná ještě umocnit obraz oběti zlovolných novinářů, kteří jdou přes mrtvoly a neštítí se zneužít ničeho, dokonce ani nemoci premiérových potomků. Ty přitom do celé kauzy zatáhl Babiš a je to jen a jen on, kdo z obou možných scénářů vychází zle: buď ze svého zdravého syna nechal v součinnosti s manželi Protopopovými udělat blázna, nebo se na svého duševně nemocného syna pokusil hodit dotační podvod s Čapím hnízdem.

Samostatnou kapitolou je stigmatizace psychicky nemocných. Že se tak snaží znevěrohodnit výpověď Andreje mladšího sám Babiš, to je jedna (a nijak nepředvídatelná) věc. Pro jeho verzi nehraje, že u rozhovoru ve dveřích švýcarského činžáku byla přítomna mužova matka, premiérova exmanželka Beatrice, kterou dosud za psychicky nemocnou neoznačil, a nikterak synova slova nerozporovala.

Ale druhá strana by se k témuž uchylovat neměla. Ano, i přes nevěrohodnost posudku doktorky Protopopové Andrej junior nevypadal úplně v kondici a sám přiznával, že má problémy, které lékaři ve Švýcarsku řeší tabletkami namísto injekcí (ty se k léčbě psychických onemocnění používají asi jen v hororech a v Rusku). Na druhou stranu se není nutné uchylovat k nesmyslným předsudkům.

Třeba Deník N přišel s informací, že si Babišův syn koupil před dvěma lety v Praze dům. Proč by si psychicky nemocní lidé nemohli kupovat nemovitosti? I oni potřebují někde bydlet. A to, že je někdo například schizofrenik, neznamená, že jenom bezmyšlenkovitě vydává skřeky a metá lejna po ošetřovatelích. Média by tuto představu neměla přiživovat.

Lidé se také nerodí jako schizofrenici, nemoc často propuká ve vyšším věku, a dokonce u lidí, do kterých by to nikdo neřekl. Není proto důvod, proč by Andrej mladší před třemi lety nemohl pilotovat dopravní letadla a dnes se léčit. Je to hypoteticky možné i bez kooperace holohlavého Rusa.

Neznámou v příběhu zůstává role dcery Adriany. Aniž by se na ni kdokoliv ptal, Babiš všude preventivně zdůrazňuje, že i ona je psychiatrický pacient. Co si od toho slibuje? Bojí se, že i ona promluví? I to by přežil. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články