Kříže za zesnulé na Staroměstském náměstí zatím zůstanou. Udržovat je budou skauti
PAMÁTKA OBĚTÍ
Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 na pražském Staroměstském náměstí zatím zůstane. Starat se o něj budou skauti. Vedení města zanechání místa zdůvodnilo potřebou lidí mít kde projevit smutek. Uvedl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii nakreslili na dlažební kostky 25.000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam následně začali nosit květiny a svíčky.
Náměstí se pro lidi stalo podle vedení Prahy místem pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku. „Víme, že takové místo naše společnost velmi potřebuje. Málokdy se něco tak dotýká doslova všech. Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku pandemie covidu-19 připomínat,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).
Dobrovolníci z řad skautů s pomocí města proto ve středu uklidili uvadlé květy a vyhořelé svíčky. Zbylé květiny, svíčky a další předměty přenesli skauti na jedno místo, kam lidé mohou i nadále přicházet.
Na náměstí se v pondělí 22. března brzy ráno objevilo zhruba 25.000 bílých křížků nakreslených na dlažbě. Úřady i policie o akci předem věděly a nešlo podle nich o protiprávní jednání. Původně měli iniciátoři akce kříže odpoledne smazat, nakonec se představitelé Prahy domluvili, že je tam nechají, než kříže smyje déšť. O den později se tam objevil sprejem nastříkaný nápis „Za oběti neschopné vlády!“. Jeho autor je neznámý.
První případy nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdily loni 1. března. Počet mrtvých s potvrzenou nákazou začal výrazně růst zejména od loňského října. Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 přesáhl 27.000.
Staroměstské náměstí je součástí památkově chráněného historického centra Prahy. Symbolické bílé kříže jsou v jeho dlažbě trvale umístěny už několik desítek let a připomínají jinou osudovou událost v historii českých zemí – vedle budovy Staroměstské radnice bylo po druhé světové válce vytvořeno ze světlých dlažebních kostek 27 křížů – připomínají 27 českých pánů, kteří tam byli jako předáci českého stavovského povstání proti Habsburkům v roce 1621 popraveni.