ANO v Brně krvácí. Potápí je El-Talabani, klíčový svědek i obviněný
Razie v Brně
Hnutí ANO utrpělo při rozsáhlé policejní razii v uplynulém týdnu značné šrámy. Policie tvrdí, že má odposlechy druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka, v nichž žádá zakázku na mýtné pro Kapsch. V druhé větvi případu - zakázek a investic na radnici Brno-střed - skončilo včera ve vazbě pět lidí. Mezi nimi radní za ANO Jiří Švachula. Klíčovou postavou brněnského zatýkání je přitom další z obviněných, brněnský podnikatel s iráckými kořeny Saman El-Talabani. Tento majitel bezpečnostní agentury je stíhán na svobodě a usiluje o status spolupracujícího obviněného. V hledáčku policie je přitom již několik let. El-Talabani měl mít silné vazby na policisty a místní politiky, zejména z ANO.
Soudce Libor Hanuš poslal do vazby kromě radního Švachuly šéfa investičního odboru radnice Brno-střed a neuvolněného místostarostu městské části Ivanovice za hnutí ANO Petra Liškutina, jednatele realitní firmy Finrax Pavla Ovčarčina, jednatele realitní společnosti Geotest Real Petra Kaláška a šéfa stavební firmy Kros-stav Lubomíra Smolku.
Všichni jsou stíhání kvůli trestným činům účast na organizované trestné skupině a sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek. Dozorující státní zástupce Radek Mejzlík je přesvědčený, že má proti obviněným dostatek důkazů.
„Shromažďování trvalo dva roky, podařilo se nám to utajit do poslední chvíle,“ poznamenal. Důležitým svědkem má být brněnský podnikatel Saman El-Talabani: „Usiluje o statut spolupracujícího obviněného, připojili se i další stíhaní.“
Brněnský advokát Pavel Hála, který zastupuje jednoho z vazebně stíhaných, však nesouhlasí: „Nechápu to. Můj klient je zadržený na základě výpovědi korunního svědka stíhaného v jiných věcech. Přitom můj klient nikdy nebyl trestaný.“ Narážel zřejmě na El-Talabaniho stíhaní v kauze vynášení informací z policejních spisů.
„Nedostal špunt do zadku“
Klientelistický systém v Brně popsal už loni na podzim pro časopis Reportér novinář Janek Kroupa. Policie má podle něj k dispozici odposlechy Švachuly s El-Talabanim, které naznačují ovlivňování veřejných zakázek.
Podle informací Reportéra si podnikatel v minulosti budoval vztahy zejména s politiky z ANO. V době, kdy získával kontakty, ho však začala sledovat policie, zejména kvůli jeho úzkým vazbám na policisty. Kriminalisty také velmi zajímalo jeho napojení na brněnského místostarostu radnice Brno-střed Jiřího Švachulu, který od včerejška sedí ve vazbě.
Švachula byl odpovědný za investice a pro El-Talabaniho měl být klíčovým kontaktem. Policisté podle Reportéru zaznamenali, že už v roce 2016 měl El-Talabani navštívit oslavu Švachulových narozenin. Policisté si během odposlechů El-Talabaniho poznamenali, že se kromě Švachuly stýká i s jinými významnými politiky.
„Hovor potvrzuje skutečnost, že se Talabani stýká s vysoce postavenými politiky, jmenuje Jaroslava Faltýnka, 1. místopředsedu hnutí ANO 2011 a předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO 2011… Zmínka o ,Jirkově padesátinách‘ je oslava padesátých narozenin Jiřího Švachuly, místostarosty MČ Brno-střed, člena hnutí ANO 2011. Narozeniny byly v roce 2016. Talabaniho slova o tom, že nedostal špunt do zadku, mohou naznačit skutečnost, že Talabani měl s Jaroslavem Faltýnkem obchodní vztah, zřejmě veřejné zakázky, a je zde nějaký dluh,“ uvádí časopis Reportér s odkazem na policejní odposlechy.
Nábor nových tváří pro ANO
O aktivitách brněnského podnikatele El-Talabaniho se zmiňoval loni deník Echo24 v článku Babišova brněnsko-arabská mafie, který popisoval vazby dalšího ze známých brněnských podnikatelů Davida Rusňáka. Zeť ministryně Aleny Schillerové (za ANO) byl vyšetřován v roce 2017 v kauze rozsáhlého úniku informací z policejních spisů. Z kriminální kauzy se vykoupil příspěvkem do fondu na pomoc obětem trestných činů. Právě Rusňákovi měl El-Talabani pomáhat s náborem nových tváří do hnutí ANO.
Jméno El-Talabaniho mělo také padnout v souvislosti se známým Toflovým gangem. „Podle brněnských zdrojů Lidových novin je Talabani kontroverzní osobou, mezi jejíž důležité kontakty v minulosti patřil podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Ten byl spolupracovníkem zesnulého expolicisty Michala Tofla, známého z kauzy Toflův gang. Vdova Eva Toflová v roce 2012 označila Bezděkovského za organizátora manželovy brutální vraždy,“ informovaly LN, které jsou ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše v červnu v roce 2017.
El-Talabani měl podle informací deníku LN mít i dřívější zkušenosti s policejním vyšetřováním. Před dvanácti let měl být spolu s dalšími sedmi podnikateli obviněn z krácení daní. U soudu čelili podezření, že v letech 2002 až 2005 fingovali prodej a nákup břitových destiček do obráběcích strojů a náhradních dílů do automobilů.
Čtvrteční policejní razie se také zaměřila na druhou větev vyšetřování. V ní sleduje dění kolem mýtného tendru včetně schůzek se zástupci společnosti Kapsch, místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou ÚOHS Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.