Krutost a nemorálnost. Kolorované snímky zachycují hrůzy dětské práce
Unikátní fotografie
Osmiletý chlapec se zotavil z druhého zápalu plic a hned už zase prodává noviny. Unikátní snímky v minulém století pořizoval fotograf Lewis Wickes Hine, který se jimi snažil upozornit na krutost nemorálnost dětské práce ve Spojených státech. Protože se jeho práce nehodila továrníkům, vyhrožovali mu smrtí, uvedl Tom Marshall, který Hinovy fotografie kolorizoval.
„Cílem dětské práce není je vychovat, ale získat z jejich práce velké zisky,“ říkal na začátku dvacátého století fotograf a sociolog Lewis Wickes Hine. Pracoval pro organizaci National Child Labor Comittee (NCLC) bojující za práva dětí nucených k práci. Později fotil pro magazín The Survey, kde pokračoval ve svém poslání odhalovat krutost dětské práce v USA.
Na jednom ze snímků z března 1911 je například devítiletý Johnnie v Dunbaru v Louisianě. Na fotce je vidět, jak odstraňuje skořápky z měkkýšů. Dalším je osmiletý Michael McNelis, který musel v červnu roku 1910 po vyléčení se z druhého zápalu plic hned naklusat do práce, aby prodával noviny. Snímek byl pořízen ve Filadelfii v Pensylvánii.
Hinovu práci se letos v únoru rozhodl znovu připomenout Tom Marshall, který provedl jejich kolorizaci. O svojí práci informuje na svých facebookových stránkách a Twitteru. „Hinova práce nebyla bez rizika. Nemorálnost dětské práce byla v té době ukryta před širší veřejností a jeho odhalení nelegálních praktik představovalo hrozbu pro průmysl,“ uvedl na serveru Boredpanda Tom Marshall. „Továrníci mu vyhrožovali násilím a smrtí, proto se musel převlékat za požárního inspektora nebo průmyslového fotografa, který měl dělat záznam o továrních strojích,“ dodal.