Týdeník Echo: Máme diktaturu, těžká cesta k vlastnímu bytu a jak Inkové dobyli Evropu
TÝDENÍK ECHO
Tvář známého kardiochirurga Jana Pirka shlíží na čtenáře z obálky nového čísla Týdeníku Echo. Rozhovor s ním pořídil Daniel Kaiser. Proč v Česku prudce rostou ceny nemovitostí? Otázkou se zevrubně zabývá Lenka Zlámalová. A jak by probíhaly dějiny, kdyby Ameriku nedobyli Evropané, nýbrž Evropu Inkové?
Nad románem Civilizace francouzského spisovatele Laurenta Bineta, která nedávno vyšla i v českém překladu, se zamýšlí Lukáš Visingr. Rozhovor o budoucnosti cirkusů vedl s krotitelem lvů Hynkem Navrátilem Jiří Peňás, otázku „Jak se po sto letech daří českému komunismu?“ položil hostům Salonu Týdeníku Echo Ondřej Štindl.
„Tady je prostě diktatura. Tady když má někdo jiný názor než já, stává se mým úhlavním nepřítelem na život a na smrt,“ říká profesor Jan Pirk. A na jiném místě rozhovoru: „Nejsem příznivec konspiračních teorií. Ale ekonomika hýbe světem. Když se teď zase navrhuje, aby se i lidé očkovaní nebo s prodělanou nákazou po návratu z dovolené testovali, tak co to je? Na druhou stranu musím říct, že rozumná většina populace je už silně naštvaná. Mně v poslední době říkalo několik známých, vždycky velmi civilizovaných lidí, že se dostali na pokraj občanské neposlušnosti. Všude narážíte na iracionalitu. Proč například s negativním testem na koronavirus musíte nosit roušku? Když někdo vydá příkaz, že ve fitness centrech se cvičí s rouškou na puse, tak to musí být člověk, který v životě ani nepopoběhl.“
„Na tisíc obyvatel v Česku připadá 460 bytů. To je pod evropským průměrem. V sousedním Německu je to 511,8 bytu. V Rakousku 541, v Itálii 581. Vůbec nejvíc bytů a domů na tisíc obyvatel má Portugalsko: 582. Ne náhodou má právě tato země, která je dnes o dost chudší než Česká republika, vůbec nejdostupnější bydlení v Evropě. Portugalec s průměrným příjmem potřebuje na průměrný byt o rozloze 70 metrů čtverečních čtyři roční platy. Čech na stejný byt pracuje zmíněných jedenáct a půl roku,“ píše Lenka Zlámalová v článku Nejtěžší cesta k bytu v Evropě.
Děj románu Civilizace načrtává Lukáš Visingr: „Vyprávění o Vikinzích tvoří první krátkou část knihy. Ve druhé sledujeme Kryštofa Kolumba, jehož výprava skončí fiaskem, jelikož slavný objevitel potká překvapivě vyspělé domorodce a stane se jejich zajatcem. Další výpravy do Nového světa proto z Evropy ani nevyrazí, ale záhy vyplouvá do Evropy incký panovník Atahualpa, který prohrál boj o následnictví v incké říši, a proto před svým bratrem prchá přes oceán na východ. V Portugalsku tak přistávají dvě stovky exotických cizinců, mezi nimiž je mj. princezna, která šokuje křesťany tím, že celý její ‚oděv‘ tvoří pouze náhrdelníky a náramky. To je však jenom počátek obrovského střetu kultur, který představuje zrcadlový obraz toho, co se ve skutečnosti odehrálo v Americe po příchodu španělských conquistadorů.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.