Vzepřít se parnímu válci. Maďarsko a Polsko hrozí vetem rozpočtu EU a fondu obnovy
ECHOPRIME
Dva europoslanci maďarské vládní strany před týdnem plnili stránky evropských novin. Zatímco u Jozsefa Szájera, přistiženého na ilegální orgii s dvacítkou vesměs nahých pánů, jeho strana rychle vyvodila závěry (Szájer „dobrovolně“ odstoupil), v druhém případě má skandál politický, tedy zcela přípustný základ: Tamás Deutsch podobně jako Szájer patří k disidentské garnituře, která v březnu 1988 zakládala opoziční Svaz mladých demokratů – Fidesz. Deutsch je heterosexuál, na rozdíl od jedné Szájerovy svatby se ženil už třikrát. Ale je znám tím, že v politice nejde daleko pro ostré slovo.
Na konci listopadu byl v rozhovoru pro jednu maďarskou televizi otázán, co soudí o argumentu svého kolegy v europarlamentu, Němce Manfreda Webera, podle něhož kdo nedělá nic nekalého, nemusí se „mechanismu dohledu nad právním státem“ bát. Deutsch odpověděl, že mu to připomíná myšlení gestapa nebo maďarské státní policie v 50. letech. Vznikla další aféra a pobouření uvnitř frakce Evropské lidové strany, jejímž je Deutsch členem.
Třicet ze 190 poslanců EPP podepsalo žádost, aby se hlasovalo o jeho vyloučení. Fidesz má už ve frakci pozastavené členství a ponížení tak výrazného člena, jakým Deutsch pro Fidesz bezpochyby je, by bylo dalším milníkem ve válce nervů, kterou proti maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a jeho lidem velká část unijního establishmentu vede. Ta válka v těchto dnech dospěla na pokraj horké fáze.
Proti „Bruselu“ v ní stojí konzervativní vlády v Budapešti a ve Varšavě. Několik let musely snášet kritiku za to, že prý doma podkopávají nezávislost soudní soustavy, neférově zacházejí s opozicí, (sexuálními) menšinami a médii. Litanie vyvrcholila letos v létě, když se jednalo o unijním rozpočtu na léta 2021–2027.
Celý text si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.