Ochránci přírody získali od Veolie šek na výkup mokřadu Chválovna na Šumavě
Pomoc mokřadům
Zástupci společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia předali 17. června u pražského mokřadu Triangl Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) šek na 405 740 korun. Za tyto prostředky mohou ochránci vykoupit další cennou přírodní lokalitu. Konkrétně půjde o více než hektarový mokřad Chválovna u Vimperku na Šumavě. Symbolický šek místopředsedovi ČSOP Karlu Křížovi a řediteli pražské kanceláře organizace Petru Stýblovi předala Eva Kučerová, ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně správní rady NF Veolia.
„Darované peníze využijeme na výkup krásné podhorské mokřadní louky Chválovna nedaleko Vimperku, kdysi botanicky velmi hodnotnou, dnes bohužel v důsledku řady let bez údržby degradovanou. Průzkumy však naznačují, že je ještě šance ji zachránit a opět obnovit její krásu,“ řekl Petr Stýblo, ředitel kanceláře ČSOP.
Mokřady jedinečným způsobem propojují suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době jejich význam stále roste. Podílejí se totiž na koloběhu vody v přírodě, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. „Mokřady jsou důležité nejen pro zachování vody v krajině, ale i pro zachování biologické rozmanitosti. Právě na mokřadní společenstva je vázáno velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde. Jedná se například o některé druhy orchidejí, vzácné mechy, obojživelníky, či vážky. I proto se snažíme mokřady vykupovat a zajistit jim vhodnou péči, neboť biodiverzitu neohrožuje jen samotný zánik mokřadu, jako je jeho odvodnění, zavezení či zastavění, ale mnohdy právě i nevhodná péče,“ dodává Karel Kříž.
O území mokřadů se ČSOP stará už od roku 1998, finanční prostředky z první veřejné sbírky v roce 2003 byly využity právě na nákup mokřadu Triangl, kde proběhlo symbolické předání šeku. Před šestnácti lety Triangl nebyl v příliš dobrém stavu, ve spolupráci se základní organizací ČSOP Botič – Rokytka ale byl mokřad i jeho ukolí upraven do současné podoby. „V rámci projektu Místo pro přírodu ročně vykoupíme a upravíme několik hektarů plochy. Dnes už tak máme ve vlastnictví přes 140 hektarů mokřadů, orchidejových luk a dokonce i pralesů,“ připomíná Karel Kříž.
„Jsme rádi, že Veolia ocenila, že děláme dobrou věc a máme společné téma. Dar od Veolie a sbírky NF Veolia je první velkou částkou, kterou ČSOP získala na výkup mokřadů, před tím šlo o dary od veřejnosti v řádu stokorun až tisíc korun,” doplnil Petr Stýblo.
S vykupováním mokřadů může pomoci i veřejnost
Výkupu mokřadů mohou pomoci i zájemci z řad veřejnosti, a to pokud zakoupí něco z eshop.nfveolia.cz. Minimálně 20 procent z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky pošle společnost Veolia. Možné je poslat i finanční dar v libovolné výši přímo na sbírkové konto. Nadační fond Veolia pak převede výtěžek sbírky každý rok Českému svazu ochránců přírody.
„V charitativním e-shopu najdete originální designové předměty, jako je například křišťálová karafa na vodu. Ta vznikla podle návrhu studentů pražské UMPRUM s originálními přírodními motivy známé ilustrátorky Galiny Miklínové. Každý předmět je vyroben pouze v limitovaném množství. Ke karafám lze zakoupit ještě skleničky nebo knihy pro děti od spisovatele Pavla Stančíka. Další předměty chystáme do prodeje v létě,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
Sbírkové konto projektu Vraťme vodu přírodě je vedeno u Komerční banky a jeho číslo je 1112011120/0100.
Další podrobné informace jsou k dispozici na stránkách www.nfveolia.cz a eshop.nfveolia.cz