Šmarda není jediný. Podle Pocheho, kterého Zeman „zařízl“, má ČSSD z vlády odejít

Situace kolem ministerstva kultury

Šmarda není jediný. Podle Pocheho, kterého Zeman „zařízl“, má ČSSD z vlády odejítROZHOVOR 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda není jediný sociální demokrat, kterého prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem. Situace okolo výměny na ministerstvu kultury připomíná loňskou situaci s kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí a dnes člena předsednictva Miroslava Pocheho. Měl být šéfem diplomacie, Zeman si ale postavil hlavu a Poche se členem vlády nestal. Už loni měla být podána kompetenční žaloba, řekl v rozhovoru pro Echo24 Miroslav Poche. Sám na jednání pondělního předsednictva strany, které rozhodlo trvat na Šmardově nominaci, nebyl, je v zahraničí.

Co vás napadá, když vidíte, jak se situace opakuje?

Je to velmi obdobné. Já si myslím, že už loni udělala ČSSD chybu, že dala Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi bianko šek tím, že dala důvěru vládě bez jmenování ministra zahraničí (Pocheho Zeman loni nejmenoval a pověření vést ministerstvo zahraničí získal předseda ČSSD Jan Hamáček, ČSSD přesto do vlády vstoupila a hlasovala pro ni – pozn. red.). Zeman a Babiš teď tento bianko šek velmi zdárně a opakovaně využívají.

Tím myslíte, že si dělají, co chtějí?

Že vláda má důvěru a sociální demokracie těžko hledá důvody, jak z ní důstojně odejít.

ČSSD rozhodla jednat o Šmardovi dál. Co by se mělo dít podle vás? Zůstat, nebo odejít z vlády?

Já si myslím, že když není ČSSD schopna prosazovat svoje personální a programové záležitosti, tak by měla odejít. Ale členové předsednictva ještě evidentně spatřují smysl v setrvání ve vládě, takže setrváváme.

Podle vás už by měla z vlády odejít?

Ano, ale jsem evidentně jeden z mála.

Jak měla podle vás reagovat ČSSD loni, když vás na post ministra zahraničí neprosadila?

Nebyl jsem tehdy součástí vedení ČSSD, těžko to komentovat. Ale pravděpodobně tehdy mělo dojít k tomu, že měl být premiér donucen podal nějakou kompetenční nebo ústavní žalobu. Omezilo by to to, co se děje nyní a co se může dít při každé další podobné situaci. Já to neberu nijak osobně, jsem rád, že Tomáš Petříček je velmi dobrý ministr zahraničí.

Čili nebýt vašeho nejmenování, mohlo to nyní probíhat jinak?

Ano. Například už jsme mohli mít rozsudek Ústavního soudu, který by stanovil, že pokud prezident nejmenuje během několika týdnů na návrh premiéra, tak může ministra jmenovat předseda Poslanecké sněmovny či Senátu. Tak jak je to v některých jiných zemích.

Poškozuje současná situace ČSSD?

Nemyslím si.

A je ve vládě úspěšná?

Někteří ministři určitě ano, jiní, pan Staněk například, zcela jistě ne.

Dále čtěte: ČSSD trvá na ministrovi Šmardovi, Hamáček má jednat dál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články