Loď (A)void dostala výpověď kvůli hluku. Sejdeme se, nechci válečnou komunikaci, říká radní
KONEC ZNÁMÉHO PROJEKTU?
Loď (A)void Floating Gallery u Železničního mostu, která dostala od Prahy výpověď, podle správce Náplavky opakovaně porušovala pravidla a lidi v okolí rušila hlasitými koncerty. Deníku Echo24 to řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr, do jehož kompetencí spadá právě činnost správce Náplavky, firmy TCP Praha. Magistrát chce s provozovateli lodi jednat. Ti o dialog žádají už několik týdnů. Jeden z nich, Ivo Slavík, už redakci sdělil, že výpověď přišla bez udání důvodu a že mu to připomíná atmosféru vyvlastňování po roce 1948.
Slavík a jeho spolek Dvojka sobě se o výpovědi dozvěděli znenadání v polovině února, po několika měsících urgování se mu podařilo dosáhnout jednání, což potvrdil i Chabr. „V následujícím týdnu máme k danému tématu schůzku nejprve ze zástupci TCP,“ uvedl. Podle něj je hlavním důvodem podání výpovědi porušování pravidel.
„Na Náplavce se míjejí dva světy, jeden tvořící společensko-kulturní sféru, včetně večerní zábavy, druhé odpočinkové místo i pro klid místních. Z toho důvodu se vytvořila pozice kurátora Náplavky, který má vytvářet jakýsi obsah a hlavně pravidla chování a akcí na Náplavce, aby docházelo k co nejméně konfliktům. Z toho, co je mi zatím známo, Avoid dostal výpověď právě po řadě větších a menších porušení pravidel,“ sdělil redakci.
Největším problémem byl hluk. „Sousedy dováděli k šílenství každodenními koncerty na palubě. Ostatně náplavková pravidla i pozice kurátora vznikala mimo jiné kvůli tomuto. Určitě bych byl za město nerad, aby z toho byla tato ‚válečná‘ komunikace. Právě proto jsou příští týden k tomu dané schůzky,“ dodal radní. Že k setkání dojde, potvrdil i Slavík.
Deníku Echo24 dříve řekl, že ze strany města musí jít o neporozumění tomu, co spolek vybudoval. „Připomíná mi to vyvlastňování po čtyřicátém osmém roce ve stylu ‚My to začneme dělat líp‘,“ dodal. Úřady podle něj nejsou nejlepšími kreativci ani provozovateli „čehokoliv jiného než armády“.
Zvýšit tlak na město se Slavík snažil také peticí, jejíž internetovou verzi do nedělního večera podepsaly více než dva tisíce lidí. Mezi petenty patří spisovatel Jáchym Topol bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer nebo Sylva Fischerová, spisovatelka a básnířka.
„Za deset let existence musela (A)VOID FLOATING GALLERY již několikrát statečně vzdorovat snahám o likvidaci zaměřeným proti neotřelému způsobu mixování alternativní kultury, vysoké literatury, progresivního indie popu a lidové hudby i udržení prostoru vstřícného setkávání a rozvoje nezávislé kultury,“ píše se v petici.