Šéf vládní IT agentury pojede do Bruselu obhlédnout nové centrum Huawei
Česká delegace do Huawei
Šéf Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Vladimír Dzurilla se chystá na otevření nového centra kybernetické bezpečnosti čínské společnosti Huawei, které sídlí v Bruselu. Návštěva v této instituci má podle Dzurilly informační charakter a ředitel NAKIT chce „vědět, co Huawei v rámci svých technologií a technologického centra nabízí“. Spolu s ním se do Bruselu 5. března vydají i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva vnitra a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost(NÚKIB).
Ředitel NAKIT a premiérův poradce Vladimír Dzurilla návštěvu centra kybernetické bezpečnosti deníku Echo24 potvrdil s tím, že se do Bruselu vydá s kolegy z dalších institucí 5. března.
Dzurilla se do Bruselu chystá zejména proto, aby se seznámil s technologickými novinkami, podle svých slov se tam ale vydává i proto, aby se setkal s „evropskými lídry, které varování před technologiemi Huawei také zajímá“. NÚKIB totiž v prosinci před hardwarem i softwarem společnosti Huawei varoval a uvedl, že představuje bezpečnostní hrozbu.
„Mohu potvrdit, že se chystám do Bruselu na otevření technologického centra. Dostal jsem pozvánku a to je asi všechno. Zajímá mě to, protože vyšlo varování NÚKIB. V Bruselu se ukáže celoevropský rozměr tohoto varování. Chceme se připojit k tomu evropskému celku. Budou tam totiž evropští lídři, které to taky zajímá. Takže uvidíme, co se vlastně děje a co je možné v rámci toho technologického centra testovat,“ řekl Vladimír Dzurilla deníku Echo24.
Šéfa NAKIT také údajně zajímá vztah technologie-zákazník. „Beru tu návštěvu čistě z technologického hlediska a budu se zajímat o to, k čemu Huawei pouští své zákazníky, co mohou vidět. To centrum je o tom, že by se firma měla zaměřovat na své zákazníky a na to, co lidi mohou v rámci jejich technologií vidět. Jedu tam s tím očekáváním,“ sdělil Vladimír Dzurilla bez dalších podrobností.
Do Bruselu se chystá spolu s kolegy z dalších vládních institucí, konkrétně s delegacemi z ministerstva vnitra, ministerstva průmyslu a obchodu a NÚKIB. Tedy úřadu, který vydal varování před technologiemi společnosti Huawei. Podle svých slov nepřizval žádné jiné společnosti nebo instituce.
„Nás všech se to nejvíc týká. Jsou věci, které jsou před námi, konkrétně typu e-aukce a dalších záležitostí. Jen chceme technologicky vědět, co Huawei v rámci svých technologií a technologického centra nabízí. Jde čistě o technologickou záležitost,“ dodal Dzurilla.
Výstupem návštěvy má být zpráva pro premiéra i další instituce
Vladimír Dzurilla zároveň potvrdil, že z návštěvy zprovoznění kybernetického centra v Bruselu vznikne výstupní zpráva. „Napíše se také výstupní zpráva. Je to specifické a týká se to nás všech, kteří vypisujeme veřejné zakázky, proto chci informovat všechny a klidně tu výstupní zprávu rozešlu a budu informovat ostatní, které to zajímá,“ řekl dále šéf NAKIT.
Cesta státních institucí do Bruselu se uskuteční v době, kdy jak tuzemské, tak i zahraniční úřady varují před technologiemi společnosti Huawei, které podle nich mohou představovat bezpečnostní riziko.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) vznikla poměrně nedávno, a to na základě usnesení vlády z 21. prosince 2015. Jejím zřizovatelem je ministerstvo vnitra. První vláda premiéra Andreje Babiše, která neměla důvěru Poslanecké sněmovny, jmenovala Vladimíra Dzurillu do funkce šéfa NAKIT před necelým rokem, na pozici vystřídal dřívějšího šéfa Alana Ilczyszyna. Dzurilla také zároveň působí jako poradce premiéra Babiše.
NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Zeman na to reagoval v rozhovoru v televizi Barrandov. Prohlásil, že šéf BIS Koudelka a ředitel NÚKIB Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Zeman dodal, že pro svá tvrzení nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a jejich varování nazval „kampaní vůči Huawei“. Podle Zemana Čína kvůli tomu chystá proti Praze odvetná opatření.
BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o společnosti píše v dokumentu týkajícím se už roku 2013. „Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ uvedla tehdy BIS.
Před Huawei varují i další evropské země. Některé západní země již Huawei ze svých trhů vyloučily kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení od této firmy mohlo být využito ke špionáži. Huawei ale takové obavy označuje za nepodložené. „Jsme velmi optimističtí, že dokážeme splnit veškeré bezpečnostní požadavky pro sítě 5G,“ uvedla firma. „Nevidíme žádné racionální důvody k tomu, aby byla společnost Huawei vyloučena z výstavby sítí 5G v jakékoliv zemi,“ dodala.
V německé spolkové vládě je v „plném proudu diskuse o tom, jak by společnost Huawei mohla být vyloučena z výstavby sítě 5G,“ napsal německý list Handelsblatt. Času pro rozhodnutí přitom není nazbyt. Už na jaře se budou dražit frekvence a telekomunikační firmy do té doby potřebují vědět, s kým mohou pro výstavbu potřebné infrastruktury počítat.
Problémy měla firma Huawei také v sousedním Polsku. Polská civilní kontrarozvědka (ABW) zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky Huawei, která tohoto pracovníka hned propustila.
Loni v prosinci byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka Huawei, která je dcerou zakladatele podniku. Stalo se tak na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil na kauci.