„Oběť třídního teroru.“ Jak to bylo s vraždou funkcionářky KSČ Anny Kvašové?

Smrt bez spravedlnosti

„Oběť třídního teroru.“ Jak to bylo s vraždou funkcionářky KSČ Anny Kvašové?NOVÉ
První řada lavice obžalovaných. Zleva Anna Kubelková, Marie Nová, Josef Kubelka, Josef Pták. Úplně vpravo je Antonín Landstoff Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

8
Domov
Sdílet:

Z plánovaného zastrašení se stala vražda, která odstartovala monstrproces Státní bezpečnosti. Tři lidé dostali trest smrti a dalších sedm strávilo v některých případech i dvacet pět let za mřížemi. Funkcionářka KSČ Anna Kvašová, která prosazovala kolektivizaci a šikanovala lidi ve vesnici, byla zastřelena za nejasných okolností v lednu 1952 v lese v Ratajské oboře v Posázaví.

Doposud nevyjasněné smrti Anny Kvašové se věnuje historik Ústavu pro studium totalitních režimů Martin Tichý. „Zajímavé je, že za života byla Anna svými straníky kritizována, ale její smrt z ní udělala ikonu,“ řekl Tichý, který je autorem knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa.

Anna Kvašová v padesátých letech začala v obci Smrk v osadě Chrastná na Kutnohorsku prosazovat kolektivizaci a další zájmy KSČ, čímž si znepřátelila spoluobčany. Upozorňovala například obyvatele, že dostatečně neplní zemědělské dodávky, které v té době byly pro hospodáře vražedné. „Můžeme říct, že šikanovala vesnici, rozvrátila pospolitost. Lidé se jí neměli jak bránit, a tak ji chtěli zastrašit, ale to zastrašení se vymklo,“ řekl historik Tichý. V plánu bylo Annu ostříhat, aby se styděla a dostala strach, jenže vše dopadlo jinak. Anna Kvašová byla 12. ledna 1952 nalezena v lese mrtvá.

Pomník Anny Kvašové byl na místě tragédie vztyčen v roce 1982
Pomník Anny Kvašové byl na místě tragédie vztyčen v roce 1982 Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

Pět let bez výsledku

StB po pachateli pět let bezvýsledně pátrala, ačkoli chtěla případ za každou cenu uzavřít. Věci se však daly prudce do pohybu až v roce 1957, když na okresní prokuraturu přišel muž, který udal své příbuzné. Argumentoval tím, že se o vraždě prořekli v opilosti. „Potřeboval naroubovat hrušky do sadu. Nalezl manžele v hádce, oni ho pohostili a vypili víno,“ líčí příběh historik Tichý. Se sklenkami vína postupně odcházela sebekontrola. „Žena potom začala manželovi vyčítat, že Annu Kvašovou zastřelili,“ dodává.

StB následně manžele Annu a Josefa Kubelkovy zadržela. K podílu na vraždě funkcionářky Kvašové se přiznali a udali další spolupachatele: Josefa Ptáka, Antonína Landstoffa s družkou Marií Novou a Josefa Koupila.

Josef Pták byl soused Anny Kvašové. V Praze si stěžoval Antonínu Landstoffovi, že ho sousedka šikanuje. Kvašová mu měla například vyhrožovat, že ho udá, protože neodevzdal vše ze své živnosti. Landstoff o sobě tehdy tvrdil, že je zapojen do protikomunistického odboje, což Ptáka zaujalo a dostal nápad Kvašovou zastrašit. V plánu bylo ostříhat jí vlasy, aby se styděla a dostala strach.

Josef Pták.

Josef Pták, který byl označený za iniciátora celé akce
Josef Pták, který byl označený za iniciátora celé akce Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

Státní bezpečnost si tehdy tvrdě stála za tím, že šlo o organizovanou akci „třídních teroristů“ a za střelce označila Antonína Landstoffa. Historik Tichý ale zdůraznil, že skupina Kvašovou zavraždit nechtěla. Zmínil dvě verze, proč k vraždě mohlo dojít. „Antonín Landstoff, dnes bychom řekli psychicky narušený člověk, toho večera vkročil do domku, kde bydlela, a řekl jí, že mají jet do Prahy na stranické zasedání. Anna Kvašová po Landstoffovi chtěla nějaký průkaz se jménem. Vyhověl jí a ona nastoupila do vozu, kde byl ještě Josef Kubelka a řidič Josef Koupil. Podle první verze si Landstoff během cesty do Ratajské obory uvědomil, že je jeho jméno dohledatelné, kdyby si ho zapamatovala. Zazmatkoval a vystřelil,“ řekl historik Tichý.

Antonín Landstoff.

Antonín Landstoff u soudu
Antonín Landstoff u soudu Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

I cesta, kde auto v Ratajské oboře zastavilo, měla být vybraná, jednalo se ale o úvoz. „Spíš by hrozilo, že auto uvázne. Je to všechno tak nevhodně vybráno, že se spíše přikloníte k tomu, že místo zastrašení a ostříhání tam někomu v lese ruply nervy,“ řekl Tichý. Dalším faktem je, že nedaleko Ratajské obory měl ve vesnici chatu vysoce postavený komunista Antonín Novotný, který byl od roku 1951 členem předsednictva ÚV KSČ a v roce 1953 se stal jejím prvním tajemníkem. Kdyby byla akce promýšlená dopředu, pachatelé by pravděpodobně spíše zvolili lokalitu, kde by nehrozilo, že bude přísnější dohled.

Podle Tichého ale mohlo také jít o nešťastnou náhodu. Byla lednová noc, tma, vítr a sníh. Dva muži ji vedli lesem, zakopli a ona s nimi, zachytila se o Landstoffa, ten se vytrhl a zazněl výstřel.

„Organizovaná protistátní skupina“

Komunisté využili možná náhodné vraždy Kvašové a udělali z ní velký proces, který poslal tři lidi na smrt a další na mnoho let uvěznil za mříže. V březnu 1958 se konalo veřejné přelíčení v Kutné Hoře. Deset obžalovaných bylo odsouzeno jako organizovaná protistátní skupina. Tři rozsudky smrti padly pro Antonína Landstoffa, Josefa Kubelku a Josefa Ptáka, který byl označený za iniciátora.

Senát Krajského soudu v Praze, který zasedal v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře od 25. do 27. března 1958
Senát Krajského soudu v Praze, který zasedal v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře od 25. do 27. března 1958 Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

Ve monstrprocesu dostalo dalších sedm lidí trest odnětí svobody. Anna Kubelková a Josef Koupil na dvacet pět let, Jaroslav Ledašil a Marie Nová na patnáct let, Jiří Hornych na jedenáct let, Jindřich Šedivý na pět let a Miloslav Hojer na čtyři roky.

„To je ten systém. Je potřeba vybrat toho, kdo to naplánuje a kdo to provede. Je potřeba to rozdělit bez ohledu na skutečnost, lépe se tak dělá propaganda,“ vysvětlil Tichý. Celé to bylo součástí politických procesů v padesátých letech, při kterých zemřely stovky lidí a tisíce jich bylo vězněno.

Pohled na divadelní jeviště, kde se obžalovaní dozvěděli své tresty
Pohled na divadelní jeviště, kde se obžalovaní dozvěděli své tresty Foto:

Foto: archiv Martina Tichého, autora knihy Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

Uvedení knihy proběhlo v Knihovně Václava Havla v úterý 22. května. Kromě autora knihy historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Martina Tichého se jí zúčastnil i Aleš Palán, který v roce 2016 vydal knihu Ratajský les vycházející ze stejné události.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Unikátní útěk: český důstojník oblékl uniformu SS, z lágru ujel v autě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články