Turkův chladnokrevný mord v Rakousku vyvolal debatu o deportaci trestaných migrantů
Deportace trestaných migrantů
Novou debatu o účinnější deportaci trestaných žadatelů o azyl vyvolala v Rakousku vražda ředitele sociálního odboru, která se stala na západě země. Čtyřiatřicetiletý Turek, který je z násilného činu podezřelý, požádal v Rakousku začátkem ledna o azyl, uvedla agentura APA. Místní úřady azylové řízení zahájily navzdory tomu, že měl muž kvůli předchozí trestné činnosti časově neomezený zákaz pobytu na území celého schengenského prostoru.
Turek, který se narodil v roce 1985 v rakouské obci Lustenau, podle dosavadních poznatků vyšetřovatelů ve středu odpoledne několikrát bodl kuchyňským nožem ředitele sociálního odboru okresního úřadu v Dornbirnu, který leží v nejzápadnější spolkové zemi Vorarlbersko. Devětačtyřicetiletý muž zraněním na místě podlehl. Už asi půl hodiny před útokem přitom mluvil podezřelý Turek s dotyčným úředníkem a dožadoval se vyplacení sociálních dávek pro žadatele o azyl, na které však neměl nárok.
(Austria: 50% Of Suspects In Murder Cases Involving Women Are Asylum Seekers) now live on The Unshackled - https://t.co/dwhNGsF6vz pic.twitter.com/TiJkHxdq3M
— Tim Wilms (@wilmsnation) 4. února 2019
Podezřelý podle policie neprojevil po zadržení žádnou lítost. Jeho čin policie popsala jako chladnokrevnou vraždu.
Útočník a jeho oběť se přitom znali z dřívějška. Právě pracovník sociálního odboru vymohl v roce 2009 pro tureckého občana vydání zákazu k pobytu v schengenském prostoru, informovala APA. Turek Rakousko opustil v roce 2010, letos se ale zřejmě pomocí pašeráků lidí dostal zpět.
Čtěte také: Žena dostala 14 let za velezradu. Chtěla pučem převzít Rakousko
Podle hejtmana spolkové země Vorarlbersko Markuse Wallnera úřady věděly, že Turek nesmí na území Rakouska pobývat, přesto přijaly v lednu jeho žádost o azyl a začaly ji zpracovávat. Odmítaly mu nicméně vyplácet sociální dávky.
Rakouský ministr vnitra z protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl už několik týdnů požaduje přijetí zákona, který by usnadnil odebírání statusu uprchlíka a dalších forem mezinárodní ochrany těm migrantům, kteří se dopustí trestného činu. "Bohužel i tato hrozivá událost ukazuje nedostatky ve stávajícím mezinárodním azylovém systému, které budeme pečlivě analyzovat," uvedl v reakci na vraždu v Dornbirnu Kickl.