Primárky se přesouvají do New Hampshire. Favoritem je Sanders, posílil i Buttigieg
demokratické primárky
Klání demokratů o stranickou nominaci na amerického prezidenta se po Iowě přesouvá do státu New Hampshire, kde se bude hlasovat v úterý. Průzkumy veřejného mínění staví do role favorita v New Hampshire senátora Bernieho Sanderse, kterého ale díky úspěchu v Iowě dostihl bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. V tomto americkém státě pořádají hlasování i republikáni, což ale bude stejně jako v případě Iowy spíše formální záležitost, neboť prezidentský mandát obhajuje republikánský šéf Bílého domu Donald Trump.
Primárky v New Hampshire jsou polouzavřené. To v tomto případě znamená, že hlasovat mohou i voliči neregistrovaní jako republikáni či demokrati, neboť v tomto státě je možné se v den primárek zaregistrovat, případně změnit stávající registraci.
V New Hampshire s 1,3 milionem obyvatel se v případě demokratů hraje o 24 delegátů, kteří na červencovém stranickém sjezdu v Milwaukee budou vybírat prezidentského kandidáta. Vedle těchto 24 delegátů, jejichž hlas je vázaný výsledkem primárek, vyšle New Hampshire do Milwaukee ještě devět superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu. Superdelegáti, kteří mohou podpořit nominaci kteréhokoli uchazeče nehledě na výsledky stranického klání, ale do hlasování během sjezdu mohou podle nových pravidel zasáhnout jen tehdy, když v úvodním kole žádný z kandidujících nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.
Takřka všechny průzkumy veřejného mínění až dosud ukazovaly, že v New Hampshire zvítězí Sanders, který si před oznámením výsledků v Iowě udržoval náskok v podobě několika procentních bodů. O druhé místo se nejčastěji přetahovali Buttigieg s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který byl od počátku považován za favorita souboje demokratů.
Ještě ve středu sondáž výzkumného politického střediska SUPRC při Suffolkské univerzitě připisovala Sandersovi podporu 25 procent respondentů, Buttigiegovi 19 procent, Bidenovi 12 procent a senátorce Elizabeth Warrenové 11 procent, v pátek již byl ve stejné anketě rozdíl mezi Sandersem s 24 procenty a Buttigiegem jen jeden procentní bod. Podle analytiků se tak ve prospěch Buttigiege projevilo jeho těsné vítězství v Iowě.
V průzkumu agentury Emerson, jehož výsledky byly zveřejněny také v pátek, za vítězstvím naopak stále míří s 32 procenty Sanders, za kterým Buttigieg zaostává o devět procentních bodů. I v tomto případě ale Buttigieg náskok Sanderse, který ještě ve středu činil 15 procentních bodů, snižuje.
Pro Bidena aktuální výhledy, ve kterých může podobně jako Warrenová počítat jen s o něco více než deseti procenty, nevypadají dobře. Ještě ve středu přitom agentura YouGov zveřejnila průzkum, ve kterém 24 procent respondentů podpořilo Bidena. Sanders dostal 19 procent hlasů, Warrenová 18 procent a Buttigieg devět procent.
Naopak jako vítěz vzešel s 19 procenty Buttigieg z průzkumu společnosti David Binder Research, jehož výsledky byly zveřejněny před týdnem v neděli. Na druhém místě skončil Sanders se 17 procenty následovaný Bidenem a Warrenovou shodně s 15 procenty.
Čtěte také: Buttigieg: mladý veterán, gay a možná příští prezident USA