Randák: Operace ve Vrběticích nebyla zpackaná. Načasování mi přijde zvláštní

ROZHOVOR S EXŠÉFEM ROZVĚDKY

Randák: Operace ve Vrběticích nebyla zpackaná. Načasování mi přijde zvláštní
Policejní snímek z Vrbětic po výbuchu. Foto: Policie ČR
2
Rozhovory
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Česká republika se ocitla uprostřed boje tajných služeb. Je tu důvodné podezření, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Echo24 pokračuje v sérii rozhovorů, kdy událost komentují bývalí členové zpravodajských služeb. „Nebyla to nijak zpackaná operace,“ domnívá se bývalý šéf české rozvědky ÚZSI v letech 2004-2006 Karel Randák. Pozastavuje se nad načasováním informování veřejnosti o kauze a dodává, že být to na něm, Rusy by z ambasády v Bubenči „vyházel všechny“.

Jaký je váš názor na verzi, která byla zveřejněna vládou? Přijde vám důvěryhodná?

Já nejsem žádný provládní fanatik, ale jestli někdo zveřejní, že se na tom útoku, na tom výbuchu podílely ruské tajné služby, tak bych to pokládal za důvěryhodné, protože ty následky, které to s sebou nese, jsou tak závažné, že by si to vláda nedovolila, aniž by k tomu měla pádné důkazy. Jiná věc je načasování, dejme tomu, ale nemyslím si, že by si vláda dovolila, jenom proto, aby odvedla pozornost od jiných věcí, vyfabulovat takovouto kauzu. To já si prostě nemyslím.

Bývalý šéf české rozvědky ÚZSI Karel Randák. Archivní snímek.
Bývalý šéf české rozvědky ÚZSI Karel Randák. Archivní snímek. Foto: Karel Randák

Když jste zmínil načasování. Máte nějaký názor proč teď, po sedmi letech?

Ne, to nemám. Říkám znova, nyní budu mluvit za sebe, načasování mi přijde mírně řečeno zvláštní – a to nemyslím kvůli vnitropolitické situaci, že se tady mluvilo o předčasných volbách, to je věc jiná, ale že to trvalo tak dlouho. To mi přijde divné. Ty informace podle mého názoru musely být zjevné už dříve. Myslím si, že kupříkladu BIS se k informacím, o tom, že by se na tom mohli podílet tihle dva, který jsou nyní zveřejňovaní, musela mít už déle. Minimálně od doby, kdy došlo v roce 2018 k útoku ve Velké Británii. Protože ztotožnit lidi podle fotky není nic tak těžkého.

Váš názor na to provedení? Protože na to, jakou mají ruské zpravodajské služby pověst, to působí dost amatérsky. Poslali na akci dvakrát dva stejné lidi.

Tohle, co říkáte, že poslali dva stejné lidi, je divné. Ale zase na druhou stranu, proč ne? V těch Vrběticích to nebyla žádná zpackaná operace. Vybouchlo to? Vybouchlo to. Takže de facto ta operace byla úspěšná. Tak proč ty lidi zase neposlat třeba na nějakou jinou operaci? Kdyby to bylo opačně, kdyby nejdříve došlo k událostem, ke kterým došlo v Británii, a tam už by byla jejich identita rozkryta a pak by je poslali do Vrbětic, tak to by bylo opravdu amatérské. Ale na druhou stranu v těch Vrběticích nikdo nezjistil, že jsou to tyhle dva, tak proč by je ta služba nemohla použít dál? To neznamená, že když pošlete někoho na nějakou operaci do zahraničí, tak ten člověk je už navždy jaksi vyřazen z provozu. Tak to není. Pokud se mu podaří operaci provést, a já si myslím, na rozdíl od jiných lidí, že to nebyla nijak zpackaná operace, protože munice do vzduchu vylétla. Tak proč mluvit o zpackané operaci a proč je neposlat někam dál? V Salisbury to bylo už něco jiného, tam se dokázala jejich identita a teď jsou ti lidé pochopitelně již nepoužitelní. Dál už je nikdy nikam nepošlou. Ale tato posloupnost je naprosto normální, řekl bych.

Co říkáte způsobu zveřejňování detailů, které se objevují v médií, hlavně v Respektu a na Bellingcatu? Je to nějaká zpravodajská hra?

Proč by to měla být hra? Myslím, že by se nemělo podléhat konspiračním teoriím. Proč by to měla být hra? Oni něco zjistili, tak samozřejmě to novináři dávají do placu. Jsou rádi, že to zjistili jako první a jsou rádi, že si tím můžou zvýšit svoje renomé. Já na tom nevidím žádnou vadu.

Ale nemohli ty informace zjistit jenom skrze úniky ze zpravodajských služeb?

Ale i kdyby je zjistili jenom ze zpravodajských služeb! To přece dělá většina novinářů. Každý novinář je nejšťastnější, když získá svoji informaci ze zpravodajské služby nebo od policie a hned s tím běží do novin a zveřejní to.

Reakce České republiky vám přijde dostatečná?

Podle mě není dostatečná. Pokud Rusové udělali to, že vyházeli půlku české ambasády a de facto činnost ambasády paralyzovali, tak já bych je odtud vyházel všechny. Proč ne? Nevím, proč by se kolem takovéto věci mělo chodit jako kolem horké kaše a zaštiťovat se tím, že Rusko je velká země, velký ekonomický partner, že si ho nemůžeme dovolit rozházet. Co bychom si ho nemohli dovolit? Ono si dovoluje toto, tak já bych si vůči nim dovolil to samé. Teď se mluví o tom, že tu za strany Ruska hrozí kybernetické útoky, tak dobře, tak hrozí. A proč bychom my, jako Česká republika, nebo naši spojenci nemohli provádět proti Rusku kybernetické útoky? Na hrubý pytel hrubá záplata. V tomto nevidím problém, proto nevidím tu reakci jako dostatečnou. Ono je to zatím ve vývoji diplomatických hrátek, ale já nejsem žádný diplomat, nerozumím diplomatickým floskulím a termínům a ani jim nechci rozumět. Teď jsem si přečetl na internetu, že jim vyhodíme šedesát diplomatů, ale otázka je, jestli to vlastně chceme udělat, nebo jestli je to jen diplomatické cvičení. To je ta diplomacie, kterou já moc neuznávám a nechápu. Proč bychom nemohli těch šedesát diplomatů vyhodit, já bych je klidně vyhodil.

U ruských diplomatů často panuje podezření, že se jedná o agenty ruských služeb, kteří tu pracují pod krytím. Ochromí jejich vyhoštění jejich aktivity u nás?

Určitě ne. Samozřejmě, že ne. Jedna věc je ambasáda a jiná věc jsou ruské firmy. Ruská zpravodajská služba, ať už je to kterákoliv, to nemusí být GRU, může to být SVR nebo FSB, tak nepochybně využívá každého, kdo je ochoten, i v ruských firmách, které tady jsou, nebo Rusy, kteří tady trvale žijí. Nepochybně někteří z těchto lidí spolupracují s ruskými tajnými službami. Takže je iluzorní se domnívat, že těch osmnáct vyhoštěných nějakých zásadním způsobem ochromí jejich činnost. To by na tom Rusové byli hodně špatně, kdyby se spoléhali na pouhých osmnáct lidi.

 

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články