Mayová žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se prý připraví i na eurovolby

Další brexitový odklad

Mayová žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se prý připraví i na eurovolbyAKTUALIZOVÁNO
Theresa Mayová Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se podle ní připraví na účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Tuto podmínku až dosud Mayová odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací. O případném posunutí termínu brexitu budou Tusk a lídři unijních zemí rozhodovat na bruselském summitu příští středu.

Premiérka šéfovi unijních summitů píše, že její vláda bude usilovat o to, aby britský parlament schválil brexitovou dohodu do 23. května, kdy evropské volby začínají, a aby tedy země mohla opustit EU před těmito volbami. Uznává však, že pokud bude Británie ještě po 23. květnu členským státem unie, voleb se zúčastní.

„Vláda proto podniká zákonné a zodpovědné přípravy na tuto krajní variantu, mezi nimiž je i nařízení stanovující datum voleb,“ uvádí Mayová.

Žádost Mayové jde ruku v ruce s údajnými plány Donalda Tuska. Ten dospěl k závěru, že ve stávající situaci kolem britského odchodu z Evropské unie by byl nejlepším řešením pružný roční odklad brexitu. Novinářům to řekl vysoce postavený unijní činitel. Plán, se kterým nyní šéf unijních summitů seznamuje členské země bloku, by Britům umožnil odejít z EU spořádaným způsobem i dříve, a to poté, co schválí text dohody o vystoupení.

O věci budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU. Tuskova představa řešení je – spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června – podkladem pro jejich rozhodování.

Unijní zdroje přitom zdůrazňují, že sedmadvacítka musí – navzdory únavě, která už je s brexitovým děním spojena – zachovat při řešení problematiky jednotný postoj. Některé země, například Francie, totiž dávají najevo, že jim dochází trpělivost s odklady a neschopností britské politické scény dosáhnout vnitropolitické dohody.

Británie měla původně EU opustit 29. března. Termín ale v březnu unijní summit po první žádosti premiérky Mayové odložil na 12. duben. Pokud by se ovšem minulý týden v britském parlamentu podařilo najít většinu pro text dohody o spořádaném odchodu, měla podle summitových závěrů Británie odcházet k 22. květnu. Dohodu o brexitových podmínkách ale britští poslanci i na třetí pokus odmítli.

Nejlepší by bylo druhé referendum, zopakoval Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek nechtěl předjímat český postoj k britské žádosti o další odklad brexitu. Chce počkat na vývoj na summitu Evropské unie, který se uskuteční ve středu. Za nejvýhodnější scénář pro Česko znovu označil vypsání nového referenda v Británii, které by vedlo k tomu, že by ostrovní země unii neopustila.

Babiš při návštěvě Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy nechtěl předjímat český postoj k britské žádosti ani k Tuskovu návrhu. „Uvidíme, jak se to vyvine. Každý den je něco. Počkejme si do toho 10. (dubna),“ odkázal na termín mimořádného summitu EU, který se bude brexitem zabývat.

„Já stále tvrdím, že nejlepší jsou předčasné volby a druhé referendum, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii,“ zopakoval také svůj postoj k možnému vývoji kolem brexitu. „To je pro Českou republiku určitě nejvýhodnější. Byl to vždycky náš spojenec. My tam máme obrovské ekonomické zájmy, je tam strašně moc našich lidí,“ řekl Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zakladatel WikiLeaks Assange má problém. Do několika dnů či hodin může přijít o azyl

Brexit už hatí i kapky deště. Poslanci museli kvůli díře ve střeše vyklidit sál

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články