Testovat koronavirus už mohou i akademici. Koordinace ale podle nich není dost účinná
Testování na koronavirus
Testovat koronavirus bude moci další akademické pracoviště, Centrum Biocev Akademie věd ČR (AV) a Univerzity Karlovy získalo povolení pro testování vzorků na koronavirus od Státního zdravotního úřadu. S výzvou, aby stát svolil k testování nákazy i v případě akademických pracovišť, přišla Univerzita Karlova s Akademií věd před týdnem. Některá pracoviště už povolení získala, ale stále podle prorektora UK Jana Konvalinky není národní koordinace v tomto dost účinná.
Testování je přitom základním pilířem boje proti šíření nákazy. K testování ve velkém vyzývá i Světová zdravotnická organizace (WHO). Před týdnem Konvalinka deníku Echo24 řekl, že na vládní úrovni chybí akademikům pro testování partner. Nyní je to podle něj lepší, i když ne dostatečně.
„Trochu se to zlepšuje. Povolení dostalo víc pracovišť. Čerstvě ho získal Ústav molekulární genetiky v Krči a Biocev. Ale pořád nemám pocit, že ta národní koordinace je dost účinná, bohužel,“ řekl prorektor a hlavní koordinátor akademických pracovišť pro testování Konvalinka deníku ve středu.
Akademické instituce nabídly státu pomoc s testováním minulý týden. Souhlas Státního zdravotního ústavu už vedle Ústavu molekulární genetiky dostaly Ústav molekulární medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci, centrum CEITEC Masarykovy univerzity a Parazitologický ústav Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
Kdy se s testováním v Biocev začne, zatím není jasné. „Vědecký tým zrovna zasedá a řeší záležitosti ohledně přijímání vzorků,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Biocev Petr Solil. Už nyní se ale testuje například v Parazitologickém ústavu AV.
V Česku bylo dosud provedeno 26 698 testů, číslo je aktuální ke čtvrtečnímu odpoledni. V testování ale ze začátku Česko zaspalo, až ve druhém březnovém týdnu překročil denní počet testovaných hranici sto případů denně. Doposud se objevila u 1 925 osob, devět lidí kvůli koronaviru zemřelo a deset se jich vyléčilo.