Čína spustila největší dalekohled světa. Vystěhovala 7000 lidí
nový čínský dalekohled
Čína se může od neděle pyšnit fungujícím největším radioteleskopem na světě. V průměru půlkilometrová anténa nainstalovaná v provincii Kuej-čou na jihozápadě země má sloužit především k průzkumu vzdálených koutů vesmíru a také k pátrání po mimozemském životě.
Náklady na talířovou anténu se vyšplhaly na v přepočtu více než 4,3 miliardy korun a vesmír díky ní budou zkoumat vědci z celého světa. Dosud největší a nejcitlivější teleskop stál poblíž města Arecibo v Portoriku. Z této observatoře byl v roce 1974 vyslán první vzkaz lidstva do vesmíru. Čínský dalekohled FAST (z anglického Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) je ale nejen větší, ale také zhruba dvakrát citlivější než ten ve Střední Americe.
Stavba zařízení trvala zhruba pět let. Čína sice uvedla anténu do provozu v roce 2016, oficiálně však byla spuštěna až letos v lednu. Dodatečné práce a zdokonalování teleskopu totiž trvaly další tři roky.
FAST rozšířil lidmi prozkoumatelný vesmírný prostor čtyřikrát. „To mimo jiné znamená, že vědci budou mít příležitost objevovat dosud neznámé hvězdy, kosmické úkazy, vesmírné zákony či dokonce mimozemský život,“ uvedl pro server ChinaDaily vědec Li Kejia z Kavliho institutu astronomie a astrofyziky při Pekingské univerzitě.
„Základním cílem teleskopu FAST je odhalovat zákonitosti vývoje vesmíru,“ uvedl v čínské veřejnoprávní televizi CCTV vědec Čchien Lej z Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd.
Profesor Carl Heiles z Kalifornské univerzity a člen Akademie věd Spojených států amerických uvedl, že FAST je „revoluční příležitostí pro astronomii, především pro objevování pulsarů (rotujících neutronových hvězd) a pozorování mezihvězdných mračen“.
Výkon teleskopu je podle ChinaDaily takový, že museli stavitelé vystěhovat zhruba 7000 obyvatel z místa, kde byl FAST postaven do města vzdáleného zhruba deset kilometrů. Kolem antény byl vystavěn astronomický tematický park, který přitahuje množství návštěvníků a turistů.
Reflektor teleskopu se skládá ze 4450 panelů trojúhelníkového tvaru, kvůli němuž se jim přezdívá „boží oko“. Během nedávného testu měl teleskop zaznamenat rádiové signály z objektu vzdáleného 1351 světelných let od Země, uvedla televize CCTV,