„Putin byl na operaci, má rakovinu krve.“ Spekulace o jeho zdraví přiživil list La Stampa

PUTINOVO ZDRAVÍ

„Putin byl na operaci, má rakovinu krve.“ Spekulace o jeho zdraví přiživil list La Stampa
Ruský prezident Vladimir Putin (69) podle italských médii podstoupil operaci kvůli rakovině krve. Foto: Shutterstock
1
Svět

Spekulace o zdraví ruského prezidenta Vladimíra Putina sílí. Podle informací La Stampa Putin v pondělí večer podstoupil dlouho plánovanou operaci. V minulých dnech o Putinově zhoršujícím se stavu psal například Newsweek. O tom, že je Putin vážně nemocný, je přesvědčen i šéf ukrajinského vojenského zpravodajství generálmajor Kyrylo Budanov.

Podle zdrojů jednoho nejstarších italských deníků La Stampa Putin v pondělí v noci podstoupil dlouho plánovanou operaci. Deník zároveň uvedl, že bližší informace o Putinově zdraví a průběhu operace budou známy až v následujících přibližně pěti dnech.

Už v minulých dnech se spekulovalo o tom, že Putin bude muset operaci kvůli rakovině krve podstoupit. V tom případě by ho po dobu jeho absence zastoupil Nikolaj Petrušev. Spekulace o tom, že se Putinův zdravotní stav výrazně zhoršuje kolují už několik týdnů. Zesílily zejména poté, co se ruský prezident v minulých týdnech setkal s ministrem obrany Šojguem a během konverzace se nezvykle silně a nervozně držel rukama stolu. Minulý týden se nezúčastnil tradičního hokejového utkání v Soči, na kterém pravidelně triumfoval proti bývalým hvězdám NHL a dalším významným osobnostem.

Na začátku května unikla nahrávka údajně jednoho z 200 nejbohatších Rusů, na které zazní, že Putin je vážně nemocný a má rakovinu krve, neboli leukémii. Nahrávku zveřejnil server New Lines ve spolupráci s Christo Grozevem, ze skupiny Bellingcat. Skupina věří, že nahrávka, na které si oligarcha stěžuje, že ruská ekonomika neuvěřitelně trpí kvůli krokům jednoho nemocného člověka, je pravá.

Skupina zároveň uvedla, že je přesvědčena, že Putin je vážně nemocný. K podpoře svého tvrzení publikovala informace z údajného interního oběžníku FSB, ve kterém služba tvrdí svým zaměstnancům, že veškeré zvěsti o špatném Putinově zdraví jsou falešné. Podle Bellingcatu je tak všem zaměstnancům jasné, že situace bude spíše opačná.

Minulý týden k podobným závěrům v rozhovoru pro Sky News došel i velitel ukrajinského vojenského zpravodajství Kyrylo Budanov, když uvedl, že je přesvědčen, že Putin je vážně nemocný. Kreml však jakékoliv zvěsti o zhoršujícím se Putinově zdraví popřel. Západní oficiální zdroje, jako například britské zpravodajství či americký Pentagon, věc nikterak nekomentovaly.