Radikální islamisté chrání planetu. Zakázali plastové pytlíky
Zelení řezníci
Proti plastům nebrojí pouze Evropská unie, ale nově i islamisté. Militantní skupina aš-Šabáb operující v oblasti Somálska zakázala používání jednorázových plastů. Islamisté to oznámili minulý týden prostřednictvím svého Radia Andalus s tím, že plastový odpad je špatný pro životní prostředí. Nejde o první ekologické opatření ze strany radikálně muslimských skupin. S informacemi přišel americký list The Huffington Post.
Plastové pytlíky „představují závažnou hrozbu pro zdraví lidí i dobytka“. To během vysílání Radia Andalus řekl vládce regionu Jubaland ovládaného aš-Šabábem, Mohammed Abu Abdullah. Se zákazem jejich používání zároveň oznámil i zákaz porážet vzácné stromy. Jak konkrétně bude islamistická skupina nařízení vymáhat neupřesnil. Britský deník Independent však píše, že lidé, kteří v oblastech žijí, zpravidla jakákoliv nařízení islamistů ze strachu raději plní.
Al-Shabaab bans single use plastic bags because of 'threat to people and livestock' https://t.co/hTGnwThnNO pic.twitter.com/fVpOCr2xA7
— The Independent (@Independent) July 3, 2018
Skupina aš-Šabáb je odnoží teroristické organizace al-Kádia a v současnosti operuje v několika oblastech na jihu Somálska. Ačkoliv z hlavního města Mogadišo byla vytlačena již před sedmi lety, dodnes zůstává velmi obávanou silou v regionu. Islamisté z aš-Šabáb mají na svědomí řadu masakrů, naposledy v říjnu roku 2017 nechali v hlavním městě explodovat nákladní auto naplněné výbušninami. O život tehdy přišlo přes 500 lidí. O útoku jsme psali zde.
Nejde o první případ, kdy se teroristické organizace staví proti ničení životního prostředí. V roce 2016 al-Káida v anglické verzi svého magazínu Inspire zkritizovala tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu za to, že se podle jejich mínění dostatečně nesnaží bojovat proti globálnímu oteplování. O rok později pak vůdce radikálního afghánského hnutí Tálibán oznámil, že by lidé měli vysazovat více stromů, neboť hrají „důležitou roli v ochraně životního prostředí, ekonomickém rozvoji a zkrášlování Země“.