Stát se chystá pomoci veletrhů, bazény zůstanou pravděpodobně bez podpory
DOTAČNÍ PROGRAMY
Ministerstvo průmyslu a obchodu diskutuje o pomoci pro provozovatele bazénů. Konkrétní program ale prozatím nepřipravuje. Řekla to náměstkyně ministra Silvana Jirotková. Ministerstvo má naopak téměř hotový dotační program pro veletrhy a kongresové agentury s alokací kolem 500 milionů korun. Výzva by měla být vyhlášena ještě letos. Sdělil to vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Podle České unie cestovního ruchu jsou bazény a bazénová centra letos zavřena víc než třetinu roku, od státu přitom získaly jen minimální podporu. Unie s dalšími podnikatelskými organizacemi proto navrhly vznik programu COVID bazény.
Unie upozornila, že bazény se nepotýkají jen s výpadkem tržeb, ale mnoho technologií musejí i v době uzavření udržovat v provozu za vysoké náklady. "Rozumíme tomu, že mají náklady jiného charakteru navíc než jiné segmenty, ale sáhnout si mohou jako další podnikatelské subjekty na standardní covidové programy," řekla Jirotková. Mohou čerpat pomoc z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, nebo příspěvek na komerční nájem. V programu COVID nájemné ministerstvo podle ní registruje desítky žádostí od provozovatelů bazénů nebo plaveckých škol.
Unie cestovního ruchu se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR chtěly, aby bazény mohly čerpat zvláštní kompenzaci počítanou například z loňských tržeb. Pomoc by se měla dostat jen soukromým bazénům a bazénovým centrům, nikoliv veřejným. Těch je podle Státního zdravotního ústavu asi 957.
Z daného odvětví bylo podle unie vládními opatření proti šíření nákazy zasaženo na 1150 provozovatelů s více než 17.000 zaměstnanci s ročním obratem přesahujícím osm miliard korun.
Bazény musejí být v současné době pro veřejnost uzavřeny, výjimku mají poskytovatelé zdravotních služeb. Fungovat by mohly začít v pondělí, pokud vláda v neděli schválí změnu stupně pohotovosti na mírnější. Uvolňování opatření se řídí pětistupňovým protiepidemickým systémem (PES). V současné době platí čtvrtá úroveň. Oproti původní verzi systému ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje pro bazény zmírnění. Ve druhém a třetím stupni rizika pro ně mělo platit fungování s přítomností deseti až 50 lidí. Nyní budou moci kapacitu rozvrhnout podle režimu 15 metrů čtverečních na člověka. Skupinová aktivita bude možná do deseti lidí.
Veletrhům Havlíček pomůže
Veletrhy a kongresová centra by naopak dotaci dostat měla. Podle Havlíčka budou moci programu využít všichni z výjimkou těch, kteří spadají pod magistrát nebo kraj. "Snažíme se pomáhat podnikatelům. Těžko bychom obhajovali to, že budeme dávat zdroje veletrhům, které patří pod kraj nebo město, jakkoliv chápeme jejich situaci. Musí se o ně postarat město nebo kraj, nemohou je nechat padnout, nenechají je padnout," uvedl.
Vznik dalších dotačních programů pro konkrétní odvětví závisí podle Havlíčka na dostatku finančních zdrojů. Žádné nové podle něj k dispozici nejsou, snaží se proto využít ty programy, které nebyly plně vyčerpány a zbylé finance dát dohromady pro jinou pomoc.
"Snažíme se už nežádat další zdroje ze státního rozpočtu, uvědomujeme si, že tam už nemůžeme dál. Je to naše dohoda s ministerstvem financí, že pokud nám vybydou z jiných programů nějaké zdroje, můžeme je alokovat do těch, kde vidíme, že to je nezbytně nutné," řekl Havlíček.
Spotřeba, tedy útraty účastníků a za účastníky kongresového, veletržního a eventového průmyslu může letos kvůli krizi podle studie společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism a Českou eventovou asociaci klesnout o více než 71 procent, propad může být přes 100 miliard korun. Současná situace ovlivní také zaměstnanost v odvětví. Za běžné situace by na plný úvazek letos zaměstnalo zhruba 160.000 lidí. Ohroženo je až 71 procent z nich.