Týdeník Echo: Operace vakcína, reportáž z Náhorního Karabachu a seriál Koruna
TÝDENÍK ECHO
Na obálce nového čísla Týdeníku Echo je snímek nejočekávanější komodity tohoto roku: ampulky s vakcínou, která by měla lidstvo zbavit strachu z čínského koronaviru, respektive z nemoci covid-19. Skutečnosti, že i v tomto případě Babišova vláda zaspala, si všímá Lenka Zlámalová.
Do Náhorního Karabachu se opět vypravily ostřílené (naštěstí jen v přeneseném slova smyslu) válečné reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Přivezly svědectví obyčejných lidí, kteří byli konfliktem mezi Ázerbájdžánem a Arménií osobně zasaženi. A samozřejmě i exkluzivní fotografie z těžce zkoušené oblasti.
Minulosti, přítomnosti a budoucnosti Náhorního Karabachu se věnuje i Salon Týdeníku Echo, do kterého pozval tři hosty redaktor Ondřej Šmigol. Jeho jmenovec Ondřej Štindl se rozepsal o britském televizním seriálu Koruna, zavádějícím diváky do zákulisí Buckinghamského paláce. Daniel Kaiser natočil interview s Milanem Kubkem, prezidentem České lékařské komory, a Jiří Peňás, neúnavný cestovatel po známých i méně známých koutech Česka i Evropy, líčí své nové zážitky v pravidelné rubrice Genius loci, z níž vznikly už dva čtenářsky úspěšné knižní soubory. Šestnáctistránková příloha Auto se zaměřuje na elektromobilitu a další alternativní pohony.
„Operace vakcína je ještě výrazně náročnější než předchozí operace testování a ochrana nakažených, v nichž česká vláda selhala. Evropská debata ukazuje, že jiné země jsou mnohem dál. Ten, kdo v očkování selže, se bude při současné mentalitě zavírání, která panuje ve většině Evropy, topit v restrikcích výrazně déle než ti schopnější,“ míní Lenka Zlámalová.
Reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová přivezly z Náhorního Karabachu například toto svědectví: „‚Dostala jsem zprávu, že můj manžel byl zabit,‘ vypráví v hotelu v pohraničním městě Gorisu dvaatřicetiletá Valentina. Na klíně jí poskakuje nezbedný synek, asi čtyřletý. Starší děvčátko si hraje opodál. Valentina je jednou ze tří stovek uprchlíků, kteří nyní přežívají v hotelu. Majitel jim poskytuje ubytování i jídlo zdarma, jako výpomoc krajanům v nouzi. Hotel se tam změnil v provizorní uprchlický tábor. ‚Zůstala z něj jen paže, zbytek těla nenašli. Poznala jsem ho podle snubního prstýnku. Ale jsem ještě z těch šťastnějších, aspoň jsem měla nějakou část jeho těla, kterou jsem mohla pohřbít. Jsou ženy, které nemají ani to,‘ utírá si slzy Valentina. ‚Syn o tom ještě neví, nevím, jak mu mám říct, že táta už nežije,‘ dodává mladá matka a v telefonu ukazuje snímky ze svatby, portréty usmívajícího se manžela.“
„Čtvrtá série Koruny,“ píše o britském seriálu Ondřej Štindl, „střet tradice a modernity ukazuje na dvou hlavních dějových liniích. Vývoji vztahu královny Alžběty II. (Olivia Colmanová) a ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové (Gillian Andersonová) a příběhu manželství následníka trůnu prince Charlese (Josh O’Connor) a princezny Diany (Emma Corrinová). Politička i princezna obě v něčem představují antagonistky královské rodiny, jejich vztah k ní se ale vyvíjí opačným způsobem. Ve druhém díle série procházejí Thatcherová i Diana jakýmsi testem – víkendovým pobytem na královském letovisku Balmoral ve Skotsku, očekává se od nich, že předvedou schopnost zapadnout do prostředí, v němž platí bezpočet pravidel a konvencí a na outsidery se pohlíží velice přísným okem. Návštěva Margaret Thatcherové v tom ohledu dopadne katastrofálně, premiérka a její manžel Dennis (Stephen Boxer) neobstojí prakticky v žádném ohledu. Thatcherová ale ani obstát nechce, nestojí o to, být přijímaná v aristokratickém prostředí, mezi lidmi, kteří se nevypracovali.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.