Nepovedená revoluce v medicíně. Za podvody dostala Holmesová 11 let vězení
KAUZA THERANOS
Soud udělil Elizabeth Holmesové, zakladatelce farmaceutické společnosti Theranos, trest odnětí svobody na 11 let a tři měsíce za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.
Obvodní soudce Edward Davila v kalifornském San José, kde byla Holmesová porotou uznána vinnou už v lednu, osmatřicetiletou podnikatelku odsoudil ve třech bodech investičního podvodu a v jednom bodu spiknutí. Davila stanoval termín, kdy musí Holmesová nastoupit do výkonu trestu, na duben příštího roku. Obhájci odsouzené podle Reuters požádají soudce, aby mohla do té doby po uhrazení kauce zůstat na svobodě.
Breaking News: Elizabeth Holmes, the founder of Theranos, was sentenced to more than 11 years in prison for defrauding investors. https://t.co/UE38yNI0YY
— The New York Times (@nytimes) November 18, 2022
Trest 11 let odnětí svobody je nižší než 15 let, které pro Holmesovou požadoval státní žalobce, ale výrazně vyšší než 18 měsíců domácího vězení a veřejně prospěšné práce, které požadovala Holmesová. "Její zločiny poškodily důvěryhodnost a integritu, na kterých stojí podnikatelská ekonomika Silicon Valley," uvedli žalobci před vynesením rozsudku.
Holmesová k soudu promluvila v slzách krátce před vyneseném rozsudku: "Jsem zdrcená z toho, jak jsem selhala. V posledních několika letech jsem každý den cítila hlubokou lítost za to, čím si lidé kvůli mým chybám prošli," řekla odsouzená a omluvila se zaměstnancům Theranosu i zasaženým pacientům.
Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna zakladatelka firmy Holmesová a bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.
Hodnota společnosti Theranos se v roce 2014 odhadovala na zhruba devět miliard dolarů (tehdy téměř 187 miliard korun) a Holmesová platila za nejmladší americkou miliardářku. Velkou část ze zhruba 900 milionů dolarů (tehdy asi 18,7 miliard korun), kterými Theranos disponoval, jí poskytli investoři včetně například mediálního magnáta Ruperta Murdocha či rodina někdejší americké ministryně školství Betsy DeVosové. Ve vedení společnosti před propuknutím aféry byl také bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger či exministr obrany James Mattis.
Příběh Elizabeth Holmesové a firmy Theranos inspiroval televizní minisérii Kauza Theranos, která si odbyla premiéru na streamingové službě Hulu v roce 2022.