Týdeník Echo v rukou čtenářů, koho straší televize a tlačítko vypínající tok informací
TÝDENÍK ECHO
„Média v rukou oligarchů versus Echo v rukou čtenářů.“ Tato slova na netradičně pojaté obálce nového čísla Týdeníku Echo říkají úspornou formou to, čemu jsou na dalších stránkách věnovány vedle editorialu šéfredaktora Dalibora Balšínka ještě tři důležité texty: prohlášení Nadace Svoboda slova a myšlení, rozhovor Daniela Kaisera s Rudolfem Ovčařím a článek Výzkum: Echo má vzdělané čtenáře, oceňují jeho nezávislost a důvěryhodnost.
Vedle toho je v čísle řada dalších textů hodných pozornosti, například rozhovor Lenky Zlámalové se sociologem Danielem Prokopem, Salon Týdeníku Echo, do kterého Daniel Kaiser pozval zajímavé hosty (Erik Best, americký novinář, Michal Klíma, předseda české pobočky Mezinárodního tiskového institutu, Pavel Novotný, starosta Prahy-Řeporyjí, a Daniel Vávra, vývojář počítačových her), s nimiž probíral nejen otázku, zda mají média právo vypnout projev prezidenta, jako se to stalo nedávno v USA, kde takový zásah postihl vystoupení Donalda Trumpa.
S tématem souvisí i esej Ondřej Štindla o kulturní válce ve Spojených státech, jež se prezidentskými volbami zdaleka neuzavřela. O proměnách deníku Washington Post v nedávné historii píše Ondřej Šmigol, příběh velkého malíře Josefa Mánesa, od jehož narození letos uplynulo 200 let, připomíná Jiří Peňás. Na svém místě jsou stálé rubriky Architektura, V bublině, Genius loci či Auto.
„Vydavatelství Echo Media a jeho tituly Echo24, Týdeník Echo a EchoPrime se dostávají do nové, přelomové fáze své existence,“ informuje v editorialu Dalibor Balšínek: „Přichází s ojedinělým a novátorským projektem, kdy každý předplatitel, který si koupí roční předplatné balíčku Echo Komplet, získá nárok na jednu akcii vydavatelství a stane se právoplatným akcionářem vydavatelství. Duchovním otcem projektu je hlavní investor a nyní rozhodující akcionář vydavatelství Rudolf Ovčaří.“
Ten v rozhovoru objasňuje svou ideu: „Tak jsem poslední zhruba rok přemýšlel, jestli by se pro Echo, a pak třeba i pro další média, nedal vymyslet třetí způsob, jak se dostat k trvalým příjmům. Jde o to, aby nebyly neustálé starosti s penězi, aby menší, vyhraněné médium jako Echo nebylo neustále na hraně. Odtud myšlenka vtáhnout čtenáře zpátky do odpovědnosti za svobodu slova.“
Prohlášení Nadace Svoboda slova a myšlení říká doslova: „Prvním cílem Nadace je: Darovat formou nadačního příspěvku každému předplatiteli, který o to požádá, ročního ECHO KOMPLET jeden kus akcie, a to až do vyčerpání k tomuto záměru určeného počtu akcií vlastněných Nadací. Druhým cílem Nadace je: Udělat akcionáře z redaktorů Echo Media a.s. tím, že mezi ně postupně rozdělí část akcií formou nadačního příspěvku. Třetím cílem Nadace je: Věnovat v následujících letech akcie dále těm, kteří se významně zaslouží o svobodu slova. Tím Nadace ocení zásluhy na poli svobody slova a tisku.“
Sociolog Daniel Prokop říká v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou: „Náš výzkum ukazuje dva různé přístupy. Někdo říká: Nestrašte lidi, už jsou dost vystrašení. Jiný naopak tvrdí, že je musíme postrašit, aby restrikce dodržovali. Realita je taková, že máme část společnosti, která už je dost vystrašená. To jsou ti důchodci, kteří se dívají na mainstreamové televize, které do nich všechny ty špatné zprávy o viru každý den tlačí. Pak máme část společnosti, kterou komunikační strategie vlády úplně míjí, protože se na ty hlavní televize nekouká. Nevěří vládě. Myslím, že pravda je obojí. Část společnosti už bychom nemuseli strašit. Druhou část bychom se ale měli snažit varovat.“
A jak vidí vypnutí Donalda Trumpa starosta Řeporyjí Pavel Novotný? „Nerozumím lidem, kteří říkají, že to je nepřípustné. Nerozumím lidem, kteří tu mluví o cenzuře a o obyčejném, normálním lhaní. Tohle nebyla žádná cenzura, žádné obyčejné lhaní. Ta situace byla mimořádná a bylo zcela namístě Trumpa přerušit.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst elektronicky. Od čtvrtka je k dostání i v prodejnách tisku. Předplatit si jej můžete zde.