„Turisté nám neuvěřitelně chybí.“ Restaurace v centru Prahy mění ceny i otevírací dobu
RESTAURACE PO COVIDU
Pražské restaurace prožívají kvůli koronaviru extrémně náročné období. V centru metropole museli provozovatelé sáhnout ve většině případů ke změnám v cenách i v otevírací době a to především kvůli nedostatku zahraničních turistů. Kvůli koronaviru navíc došlo na některých místech i k redukci personálu.
Jen v okolí pražského Malostranského náměstí se nachází na zhruba tucet restaurací, které tradičně soupeří o tisícovky turistů, kteří sem přicházejí z nedalekého Karlova mostu. O tyto zákazníky však v současné době kvůli koronavirové pandemii provozovatelé přišli. Jejich zákazníky jsou tak nyní obyvatelé Prahy a čeští turisté. Pro ně ale musely jít s cenami dolů. Některé podniky navíc zatím ani neotevřely – kvůli nedostatku turistů se jim to nevyplatí.
Provozovatelé a zaměstnanci restaurací pro server Echo24 uvedli, že nedostatek turistů je v současnosti naprosto klíčovým problémem. Malostranský hostinec byl jedním z těch, které v tuto chvíli museli posunout otevírací dobu nejen večer, ale i dopoledne. Místo v 10:00 nyní otevírají o hodinu později, navíc musel jít i s cenami dolů a přizpůsobit se českému zákazníkovi. „Současná situace nás hodně zasáhla, turisté nám chybí neuvěřitelně,“ uvedl jeden ze zaměstnanců restaurace.
Podobně je na tom například kavárna Palliardi Café, která je podle svého provozního Jakuba Fujáčka silně závislá na zahraničních turistech a oproti loňskému květnu vykázala o tři čtvrtiny nižší tržby. „Třeba otevírací dobu jsme dočasně zkrátili téměř o třetinu, otevíráme později a zavíráme dříve,“ uvedl Fujáček s tím, že kvůli nedostatku zákazníků potřebuje i méně pracovní síly. „Teď jsme šťastní alespoň za tuzemské turisty a jsme rádi, že si k nám našlo cestu více místních,“ dodal provozní. Ceny kavárna snížila jen u nejdražšího sortimentu, nepatřila totiž ani před pandemií mezi nejdražší v okolí.
S cenami dolů musely jít i další restaurace jako ta U Tří Zlatých hvězd. Ta ovšem na rozdíl od svých konkurentů nechala otevírací dobu stejnou, otevírá tedy v půl dvanácté dopoledne. „Ceny jsme ale museli přizpůsobit českým turistům, turisté nám ale chybí naprosto zásadně, zřejmě jako všem tady okolo,“ uvedl jeden z číšníků. V této restauraci si nyní mohou hosté dát hovězí guláš za 158 korun a tradiční Plzeň za 40 korun. „Doufáme, že se brzy vrátí alespoň turisté z Německa či Rakouska, kteří jsou pro nás naprosto klíčoví.“
Změny se nevyhnuly ani řetězcům
Problémům se nevyhnuly ani řetězce typu Amorino nebo McDonald‘s. Pobočka zmrzlinárny Amorino na Malostranském náměstí podle slov jednoho ze zaměstnanců výrazně posunula otevírací dobu, a to z osmé hodiny ranní na pravé poledne. V Amorinu rovněž došlo k redukci personálu, často šlo ale o dobrovolné ukončení dohody o provedení práce. „Mladí brigádníci a další lidé pracující na DPP během pandemie skončili, protože chtěli mít klid, zatímco lidé, kteří jsou tu zaměstnaní na smlouvu, zůstali.“
Naopak výjimku v tomto ohledu tvoří větší hospody jako je Malostranská beseda nebo U Glaubiců. První ze jmenovaných funguje podle slov zaměstnanců a provozních stejně jako předtím – tedy se stejnou otevírací dobou i cenami. „Chybí nám ale cizinci, kteří tvořili zhruba padesát procent klientely,“ uvedl provozní známé restaurace Malostranská beseda. Nedaleká hospoda U Glaubiců nechala rovněž stejnou otevírací dobu jako před pandemií, na rozdíl od svých konkurentů ale mírně zvýšila ceny jídla, pivo naopak zůstalo na stejné úrovni jako předtím.
Provozní dobu omezily i pobočky restaurací McDonald‘s. Například provozovna v Mostecké ulici v těsné blízkosti Karlova mostu má v současné době otevřeno až od 10:00. Podle vyjádření tiskové mluvčí řetězce Zuzany Svobodové ale i v jejich případě je znatelný nedostatek turistů. „Stále ale stojíme především na českých zákaznících,“ uvedla pro Echo24 Svobodová. Dodala, že řetězec nemusel propouštět své zaměstnance.
„Většina našich restaurací měla otevřená výdejová okénka McDrive nebo McWalk a vařili jsme pro rozvážky v rámci McDelivery,“ vysvětlila Svobodová. „Naši franšízoví partneři, kteří provozuji všechny české restaurace, rozdělili zaměstnance do tzv. split týmů. To zajišťovalo, že by v případě potvrzení nákazou související s koronavirem, byli schopni restauraci po důkladné a komplexní desinfekci všech prostor znovu otevřít s novým týmem,“ dodala pro Echo24 tisková mluvčí s tím, že naopak během minulého měsíce probíhal nábor nových zaměstnanců. Společnost McDonald‘s navzdory koronaviru nejenže nepřemýšlí o uzavírání některých restaurací, naopak ale hodlá některé další v letošním roce otevřít.
Stát pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem připravil například možnost čerpání úvěrů se státní zárukou v rámci programu COVID. Do třetí vlny vyčlenil 150 miliard korun, Českomoravská záruční a rozvojová banka bude moci ručit za půjčky až do 500 miliard korun. Podpora by se tak měla dostat až k 150 000 podnikatelů.
V období restrikcí klesly podle projektu Česko v datech útraty v restauracích na polovinu, největší pokles byl v Praze. Roční tržby gastronomického odvětví jsou zhruba 154 miliard korun. Výpadek v jeho tržbách tak bude podle odhadu společnosti Edenred činit zhruba 20 miliard korun.