1 Odpadlíci z hnutí ANO

Hlasy zpod všeobjímajících křídel Andreje Babiše. I v ANO jsou kverulanti a odpadlíci

NOVÉ

Témata: ,

Na první pohled to vypadá, že hnutí ANO se rovná pouze premiér v demisi Andrej Babiš. Hnutí například není ochotné vygenerovat jiného kandidáta na premiérskou pozici, ačkoli Babišovi opozice vyčítá jeho trestné stíhaní. Na radnicích a v regionech se ale občas najdou členové ANO s kritickými postoji. Výhradami své spolustraníky torpédoval člen hnutí ANO v Praze Dušan Mourek a starosta Kroměříže Jaroslav Němec dal hnutí hlasitě sbohem.

Dušan Mourek, člen hnutí v pražských Letňanech, tvrdí, že ANO ztratilo hodnoty a ideály a sbírá tzv. trafiky. Napsal o tom v dopise svým spolustraníkům. Přibližně ve stejnou dobu oznámil starosta Kroměříže Jaroslav Němec, že v ANO končí. Jako důvod uvedl dlouhotrvající neshody s vedením kroměřížské organizace ANO a špatnou komunikaci.

ANO v roce 2013 se od toho současného podle Mourka liší. „Konec trafik. Prahu řídí nemehla. Funkční tým na magistrátu, prostě ho postavíme! Pamatujete? A jaká je realita? Amatérismu a neschopnosti týmu kolem primátorky (Adriany Krnáčové) se smějí všechny sociální sítě,“ napsal Mourek.

Starosta Kroměříže Němec zase upozornil na neshody v ANO, které se začaly výrazněji projevovat v době, kdy se vyjednávala akcionářská dohoda týkající se společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž. Výhrady má i ke komunikaci s vedením kroměřížského ANO.

„V rámci stability jsem se snažil neshody ustát, ale dále už to nejde. Za všechno mluví dění ohledně nadcházejících komunálních voleb. Na můj březnový dopis s otázkou, zda se mnou ANO počítá jako s lídrem do voleb, dosud nikdo neodpověděl. Až v Týdeníku Kroměřížska v úterý 17. dubna jsem si přečetl vyjádření pana předsedy Sadílka, že mám prý na kandidátku dveře otevřené. Taková komunikace ve mně moc důvěry nebudí,“ uvedl starosta Němec.

ANO není hnutím, v němž by figurovala nějaká významná vnitrostranická opozice a v němž by často zaznívaly vůči vedení kritické hlasy. Na sněmu v roce 2015 hnutí zaujalo tím, že bez jakékoli diskuze delegátů změnilo stanovy. O dva roky později získal Babiš ve volbě předsedy 195 hlasů z 210 delegátů. Kvůli svému předsedovi dokonce změnili stanovy tak, aby trestně stíhaný člen hnutí nemusel opouštět své funkce i hnutí.

Na začátku dubna oznámil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), že už nebude v další vládě a v politice skončí. Ještě před tím hnutí opustili europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek. O rok dříve se s hnutím rozloučil někdejší olomoucký hejtman Oto Košta a lídr krajské kandidátky v Olomouckém kraji z roku 2016. Ten byl z pozice hejtmana odvolán a nahrazen Ladislavem Okleštkem. Ze strany Košta následně odešel.

A ještě dříve stranu opustila někdejší poslankyně Kristýna Zelienková, která později přešla do TOP 09. K hnutí už se nehlásí ani někdejší ministr dopravy Antonín Prachař. Ten ve sněmovních volbách v roce 2017 dokonce kandidoval v jiných barvách. Objevil se na kandidátce Starostů a nezávislých v Olomouckém kraji. Zprávy o odpadlících z hnutí především z regionů se objevovaly hlavně v průběhu roku 2016. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Sbíráte trafiky a ztratili jste ideály, kritizuje v dopise člen ANO vlastní hnutí

Europoslanec Telička ukončil spolupráci s hnutím ANO, neshodl se s Babišem


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.