1 Odpadlíci z hnutí ANO

Hlasy zpod všeobjímajících křídel Andreje Babiše. I v ANO jsou kverulanti a odpadlíci

NOVÉ

Témata: ,

Na první pohled to vypadá, že hnutí ANO se rovná pouze premiér v demisi Andrej Babiš. Hnutí například není ochotné vygenerovat jiného kandidáta na premiérskou pozici, ačkoli Babišovi opozice vyčítá jeho trestné stíhaní. Na radnicích a v regionech se ale občas najdou členové ANO s kritickými postoji. Výhradami své spolustraníky torpédoval člen hnutí ANO v Praze Dušan Mourek a starosta Kroměříže Jaroslav Němec dal hnutí hlasitě sbohem.

Dušan Mourek, člen hnutí v pražských Letňanech, tvrdí, že ANO ztratilo hodnoty a ideály a sbírá tzv. trafiky. Napsal o tom v dopise svým spolustraníkům. Přibližně ve stejnou dobu oznámil starosta Kroměříže Jaroslav Němec, že v ANO končí. Jako důvod uvedl dlouhotrvající neshody s vedením kroměřížské organizace ANO a špatnou komunikaci.

ANO v roce 2013 se od toho současného podle Mourka liší. „Konec trafik. Prahu řídí nemehla. Funkční tým na magistrátu, prostě ho postavíme! Pamatujete? A jaká je realita? Amatérismu a neschopnosti týmu kolem primátorky (Adriany Krnáčové) se smějí všechny sociální sítě,“ napsal Mourek.

Starosta Kroměříže Němec zase upozornil na neshody v ANO, které se začaly výrazněji projevovat v době, kdy se vyjednávala akcionářská dohoda týkající se společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž. Výhrady má i ke komunikaci s vedením kroměřížského ANO.

„V rámci stability jsem se snažil neshody ustát, ale dále už to nejde. Za všechno mluví dění ohledně nadcházejících komunálních voleb. Na můj březnový dopis s otázkou, zda se mnou ANO počítá jako s lídrem do voleb, dosud nikdo neodpověděl. Až v Týdeníku Kroměřížska v úterý 17. dubna jsem si přečetl vyjádření pana předsedy Sadílka, že mám prý na kandidátku dveře otevřené. Taková komunikace ve mně moc důvěry nebudí,“ uvedl starosta Němec.

ANO není hnutím, v němž by figurovala nějaká významná vnitrostranická opozice a v němž by často zaznívaly vůči vedení kritické hlasy. Na sněmu v roce 2015 hnutí zaujalo tím, že bez jakékoli diskuze delegátů změnilo stanovy. O dva roky později získal Babiš ve volbě předsedy 195 hlasů z 210 delegátů. Kvůli svému předsedovi dokonce změnili stanovy tak, aby trestně stíhaný člen hnutí nemusel opouštět své funkce i hnutí.

Na začátku dubna oznámil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), že už nebude v další vládě a v politice skončí. Ještě před tím hnutí opustili europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek. O rok dříve se s hnutím rozloučil někdejší olomoucký hejtman Oto Košta a lídr krajské kandidátky v Olomouckém kraji z roku 2016. Ten byl z pozice hejtmana odvolán a nahrazen Ladislavem Okleštkem. Ze strany Košta následně odešel.

A ještě dříve stranu opustila někdejší poslankyně Kristýna Zelienková, která později přešla do TOP 09. K hnutí už se nehlásí ani někdejší ministr dopravy Antonín Prachař. Ten ve sněmovních volbách v roce 2017 dokonce kandidoval v jiných barvách. Objevil se na kandidátce Starostů a nezávislých v Olomouckém kraji. Zprávy o odpadlících z hnutí především z regionů se objevovaly hlavně v průběhu roku 2016. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Sbíráte trafiky a ztratili jste ideály, kritizuje v dopise člen ANO vlastní hnutí

Europoslanec Telička ukončil spolupráci s hnutím ANO, neshodl se s Babišem


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.