„Polibte nám p*del,“ vzkazuje Paralelní Polis radnici Prahy 7
KRYPTOANARCHISTI VERSUS RADNICE
Velká černá plachta s nápisem „Polibte nám prdel“ se v neděli objevila na budově Paralelní Polis v pražských Holešovicích. Jde o reakci na rozhodnutí úředníků Prahy 7, kteří podle kryptoanarchistů z „estetických důvodů“ nepovolili vyvěšení banneru k říjnovému kongresu o kryptoměnách Hackers Congress. Mluvčí radnice Martin Vokuš ale řekl redakci Echo24, že nepovolení reklamy souvisí spíše s dlouhodobým bojem proti velkoformátovým reklamním plachtám v Praze, úředníci podle něj nehodnotili estetickou nebo obsahovou stránku plakátu.
Původní verze černého banneru poutala na chystaný sedmý ročník akce Institutu kryptoanarchie, na němž se má protočit řada zahraničních osobností z oblasti kryptoměn. Samotná plachta, která měla viset na budově Paralelní Polis, vyobrazovala hada omotávajícího trojúhelník a velký nápis „Digital Totality“. Banner ale nakonec u úředníků z Prahy 7 neprošel, dle vyjádření organizátorů kongresu proto, že byl „esteticky nevhodný pro širokou veřejnost“.
V reakci na verdikt radnice se během neděle namísto propagačního banneru na budově Paralelní Polis objevila velká černá plachta s nápisem „Polibte nám prdel“. „Před sedmi lety jsme spustili projekt Paralelní Polis. Motivací a smyslem projektu bylo a stále je provozovat instituci, jejímž cílem je vytvořit a udržovat prostor pro filozofickou i fyzickou opozici podle nás už dávno překonaného řízení společnosti formou státu. (...) Pokud si stát v současnosti prostřednictvím svého úřednického aparátu vynucuje už i způsoby, kterými se jako nezisková organizace můžeme prezentovat, zásadním způsobem omezuje naši existenci,“ píšou organizátoři v manifestu.
The city of Prague 7 did not allow us our annual banner for the Hacker Congress Parallel Polis), because it was said to be an unsightly advertisement.
— Pavol Lupták (@wilderko) August 22, 2020
So we decided to put something really aesthetic at the building.https://t.co/G4yuTMXdQahttps://t.co/zyr0P4kLW5#HCPP20 pic.twitter.com/YtWJOREolu
„Pokud státní úředník rozhoduje o tom, co je a co není esteticky vhodné pro širokou veřejnost, dotýká se principů, které jsou vlastní totalitářským systémům, a tomu se už z podstaty naší existence musíme vzepřít. Nikdo, natož subjekt, který programově kritizujeme – stát, nemůže zasahovat do suverenity a formy projevu,“ pokračují organizátoři na stránkách, kde je k vidění i původní verze banneru. „A víte co? Polibte nám prdel,“ napsali na konec manifestu.
Nejde o estetickou stránku, ale o velkoformátové plachty, brání rozhodnutí radnice
Mluvčí radnice na Praze 7 Martin Vokuš na dotaz redakce uvedl, hlavním problémem není ani tak obsah reklamních bannerů jako spíše samotný fakt, že jde o velkoformátové plachty. „V žádném případě nejde o to, že by kdokoliv na úřadě hodnotil estetickou nebo obsahovou stránku plakátu, který si Paralelní Polis chtěl na domě pověsit. Praha 7 se dlouhodobě staví proti velkoformátovým plachtám na domech, které jako nosiče reklamy vůbec do města nepatří,“ řekl Vokuš redakci Echo24.
Doplnil, že na úrovni hlavního města Prahy se chystá vyhláška, která by tento druh reklamy měla mj. i v Holešovicích zcela zakázat. „Tedy určitě to není nic proti Paralelní Polis a jejich aktivitám,“ dodal Vokuš v SMS redakci.
Paralelní Polis je nezisková organizace, která vznikla v Praze v roce 2014. Funguje bez účasti státu a zároveň nečerpá žádné prostředky z veřejných financí. Ve svých prostorech v pražských Holešovicích pořádají diskuze a přednášky o kryptoměnách, technologiích a dalších aktuálních tématech. V budově se také nachází kanceláře a první bitcoinová kavárna na světě.
Magistrát v uplynulých týdnech bojoval za odstranění velké reklamní plachty společnosti Samsung u Nuselského mostu. Sama firma ji nakonec nechala odstranit, podle soudu byla reklamní plocha nelegální. Později se ovšem na stejném místě v ulici Boženy Němcové objevila obří reklamní plachta s Miladou Horákovou s heslem „Zavražděna komunisty“, za vyvěšením ale nestáli původní autoři kampaně. Na místo pak pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyslal strážníky, aby věc prošetřili. „Odsuzuji zneužití odkazu Milady Horákové v reklamní válce proti městu. Všichni asi tušíme, kdo má tyto naschvály na svědomí. Plachta na domě nemá co dělat. Nenecháme si tyto nekalé praktiky líbit,“ napsal Hřib na sociálních sítích.