Vezmeme si zpátky Aljašku, vyhrožuje šéf ruské Dumy Spojeným státům
RUSKÁ ALJAŠKA?
Ať si Amerika navždy pamatuje, že si můžeme vzít zpátky Aljašku. Takto vyhrožoval na zasedání ruské Státní dumy její předseda a věrný spojenec prezidenta Vladimira Putina Vjačeslav Volodin. Poslanci podle Volodinových slov navrhují, aby se na Aljašce uspořádalo referendum o připojení k Rusku, prý by se ani nejednalo o „zasahování do amerických vnitrostátních záležitostí“.
Předseda dolní komory ruského parlamentu na středečním posledním jednání Dumy před letní pauzou uvedl, že reakcí na případnou snahu Spojených států zmrazit nebo zabavit ruská aktiva by mohlo být „uplatnění nároku“ na Aljašku.
„Ať si to Amerika navždy pamatuje: Je tam kus země, Aljaška, který si můžeme vzít zpátky,“ řekl Volodin podle serveru The Moscow Times na středečním plénu. „Pokud budou chtít nějak ohrozit naše zdroje v zahraničí, donutíme je přemýšlet, než začnou konat. Taky mají něco, co si chceme vzít zpátky,“ dodal s tím, že místopředseda Dumy Pjotr Tolstoj a další poslanci už navrhli, aby obyvatelé Aljašky hlasovali v referendu o připojení k Rusku.
„A to by přitom neznamenalo, že zasahujeme do jejich vnitrostátních záležitostí,“ dodal Volodin poté, co sklidil se svým návrhem mezi poslanci velký potlesk. Na sociálních sítích se opakovaně objevují snímky z Ruska, na nichž jsou vidět billboardy s heslem „Aljaška je naše“.
Billboards with the slogan “Alaska is ours!” started appearing in the Russian Federation. This one is in Krasnoyarsk.
— Michael MacKay (@mhmck) July 7, 2022
photo: Vladimir Vladimirov pic.twitter.com/Q9Hj6gYDfA
Kremelská propaganda
Volodin od začátku války na Ukrajině funguje jako velký propagátor kremelského narativu „speciální operace“, jejímž cílem má být „denacifikace Ukrajiny.“ Předseda Dumy například označil Ukrajinu za teroristický a nacistický stát, když ruská policejní akce odhalila údajně plánovaný atentát na známého moderátora a předložila sporné důkazy o ukrajinských neonacistech. Psali jsme o tom zde.
„Za zločiny spáchané na Ukrajině kyjevským nacistickým režimem by se mělo zodpovídat i vedení Spojených států, které se tím přidalo na seznam válečných zločinců,“ napsal šéf ruské dolní komory na Telegramu začátkem května. Podle Volodina USA fakticky přiznaly, že se podílejí na bojích na Ukrajině, když americký prezident Joe Biden požadoval zastavení úniků informací, které si vyměňovaly zpravodajské služby. Reagoval tak na informaci amerických médií totiž, že americké rozvědky pomohly Ukrajincům potopit ruský křižník Moskva.
Někdejší ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv už dříve vyhrožoval, že pokud Spojené státy a Západ obecně nějakým způsobem zasáhnou na Ukrajině nebo na Krymu, dojde ke třetí světové válce.
Předpokládá se, že Rusové poprvé dorazili na Aljašku jako první v 17. století. Pravidelné obchodní výpravy za lovem kožešin mezi Sibiří a Aljaškou začaly ve 40. letech 17. století, kdy se na aljašském pobřeží začaly objevovat ruské osady. Rusko prodalo Aljašku Spojeným státům v roce 1867 za 7,2 milionu dolarů, tedy zhruba 2 centy za akr.