Nový název nese plody. Severní Makedonie je o krok blíž vstupu do NATO
NATO
Parlament Severní Makedonie schválil protokol o přistoupení země do Severoatlantické aliance. Dokument dosud ratifikovaly zákonodárné sbory 28 členských států, k definitivnímu potvrzení nového člena NATO chybí už jen španělský souhlas. Ruku pro schválení přístupového protokolu zvedlo ve Skopji všech 114 přítomných poslanců 120členného Shromáždění, informovala místní média.
Původně se mělo hlasovat až poté, co protokol schválí i Španělsko, ale kvůli předčasným severomakedonským volbách stanoveným na 12. dubna byl tento krok uspíšen.
Vstup Severní Makedonie do aliance podpořili i zákonodárci opoziční strany VMRO-DPMNE, ačkoli odmítají schválit nový zákon o obraně. Důvodem je to, že text obsahuje nový název země Severní Makedonie, s čímž VMRO-DPMNE nesouhlasí.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně Makedonce ujistil, že odklad přijetí tohoto normativního aktu nic nezmění na tom, že princip kolektivní obrany z článku 5 Washingtonské smlouvy, jejímž podpisem v roce 1949 vzniklo NATO, se bude vztahovat i na Severní Makedonii.
Potvrzení protokolu o přistoupení Severní Makedonie do NATO se ve Španělsku zdrželo kvůli osm měsíců trvajícímu schvalování nové vlády, přičemž nebylo jasné, zda se v zemi nebudou muset konat předčasné volby. V lednu konečně dostala důvěru koaliční vláda vedená šéfem socialistů Pedrem Sánchezem a hlasování o severomakedonském protokolu se čeká v březnu.
Zahájit vstupní proces s bývalou jugoslávskou republikou umožnila dohoda Atén se Skopjí, která změnou názvu Makedonie na Severní Makedonie vyřešila letitý spor obou zemí, kvůli němuž Řekové blokovali sousední zemi cestu do NATO a EU. Řekové název Makedonie, používaný Makedonci od odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii.