Poslanecký výbor opět řeší Čapí hnízdo a vydání šéfů ANO ke stíhání

Vydávání poslanců policii

Poslanecký výbor opět řeší Čapí hnízdo a vydání šéfů ANO ke stíháníSLEDUJEME ON LINE 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Sněmovní mandátový a imunitní výbor má napilno. V úterý začne podruhé projednávat policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli Čapímu hnízdu. Na program by ale měla být dodatečně zařazena ještě žádost o vydání Bohuslava Svobody (ODS). Doporučení výboru k (ne)vydání poslanců sice není závazné, ale zákonodárci se jím většinou řídí.

Na schůzi výboru je „žádost Policie ČR o souhlas Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka“ zařazená jako třetí bod – hned po návrhu na úhradu volebních nákladů politickým stranám a politickým hnutím za volby do Poslanecké sněmovny a stanovení počtu a volbě místopředsedů výboru. Členové pak určí zpravodaje a rozhodnou o dalším postupu projednávání žádosti ve výboru.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:40 Poslanec ANO Růžička se imunity nezdá, i když to původně tvrdil

Nový poslanec hnutí ANO Pavel Růžička byl před volbami stíhán kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku. Poslanecké imunity se sám nevzdá, řekl v rozhovoru pro server iRozhlas.cz. Růžičkovo stíhání bylo přerušeno kvůli nabytí imunity, žádost o jeho vydání zatím Sněmovna nedostala. Růžička před volbami tvrdil, že vyzve Sněmovnu, aby ho vydala. Nyní ale říká, že rozhodnutí nechá na poslancích.

11:15 Vydávání poslanců zatím odloženo

Sněmovna odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a poslance ODS Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. S těmito body se plénum muselo vypořádat, když na ně v programu schůze přišla řada. Mandátový a imunitní výbor zatím žádosti o vydání všech tří poslanců rozjednal, bude se kvůli nim scházet znovu. Výbor plénu doporučuje, zda by je mělo ke stíhání vydat, nebo ne. Kdy by o žádostech mohla rozhodovat Sněmovna jako celek, zatím není jasné.

9:45 Poslanci nyní nebudou projednávat obsazení sněmovních komisí

Poslanci nebudou na nynější schůzi projednávat obsazení sněmovních komisí. Příslušné body programu dnes vyřadili z programu. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) postup zdůvodnil tím, že lhůta pro podávání návrhů kandidátů končí poslaneckým klubům až v pondělí. Na komisích navíc zřejmě nepanuje mezi sněmovními stranami shoda.

9:35 Sněmovna potvrdila všechny předsedy výborů

Sněmovna bez větších problémů schválila všechny předsedy výborů. V souvislosti s hlasováním o předsedovi bezpečnostního výboru Radku Kotenovi se spustila krátká debata poslanců s přednostním právem. Předseda Sněmovny však upozornil, že se nejedná o rozpravu, takže samotný Koten nemohl na otázky poslanců reagovat.

9:15 Sněmovna začala zmatky kolem hlasování

Poslanci už několikrát hlasovali, ale zdá se, že nevěděli o čem. Dohadují se, jestli budou o předsedech výborů hlasovat dohromady, či zvlášť. Hlasovat se bude o předsedech zvlášť.

Čtvrtek 9:00 Pokračuje schůze sněmovny

Sněmovna dnes bude potvrzovat předsedy odborných výborů. Měla by také obsadit členy stálých komisí, které založila v úterý. Patří k nim také komise, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb.

17:00 Sněmovní rozpočtový výbor povede Miloslava Vostrá (KSČM)

Praha 28. listopadu (ČTK) – Předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru se stala poslankyně KSČM Miloslava Vostrá. Do funkce ji dnes v tajné volbě zvolili členové výboru na jeho první schůzi, volbu musí ještě stvrdit plénum Sněmovny.

15:49 Šéf Sněmovny se ohradil proti interpretaci výroku o vydání Babiše

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se ohradil proti interpretaci svého nedělního výroku, že se postavil proti stíhání Andreje Babiše kvůli tomu, že má být předseda ANO jmenován premiérem. Myslel to prý pouze tak, že důvody pro stíhání Babiše by měly být s ohledem na jeho budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Vondráček to dnes řekl poslancům.

14:45 Pátým místopředsedou Poslanecké sněmovny se stal Petr Fiala (ODS).

Poslanci dnes zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). „Děkuji za podporu při zvolení místopředsedou Poslanecké sněmovny a jsem připraven tuto funkci zastávat odpovědně. Jsem rád, že nakonec zvítězil zdravý rozum a nebyl porušen princip poměrného zastoupení stran ve vedení sněmovny,“ řekl Fiala.

14:30 Imunitní výbor se k žádosti o vydání Babiše zatím nedostal

Dnešní jednání mandátového a imunitního výboru přerušilo po dvou hodinách zasedání pléna Sněmovny. K policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka se podle členky výboru Heleny Válkové (ANO) zatím výbor nedostal. Podle informací ČTK by se měli členové výboru znovu sejít ještě během dneška.

14:15 Sněmovna je opět kompletní, tři noví poslanci složili slib

Sněmovna je opět kompletní. V úvodu dnešní schůze složili poslanecký slib starosta Milovic Milan Pour, lékařka Eva Matyášová (oba ANO) a bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (STAN). V dolní komoře nahradili středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, podnikatele a bývalého senátora Jiřího Hlavatého (oba ANO) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (STAN).

14:00 Druhá schůze sněmovny začala

 

13:56 Poslanci hnutí ANO zvednou ruku pro Fialu

Uvedl to předseda poslaneckého klubu poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Respektujeme systém poměrného zastoupení. ODS skončila druhá a dle našeho názoru má nárok na místopředsedu sněmovny,“ uvedl po jednání klubu hnutí ANO Faltýnek. „Naším poslancům se ale nelíbil Petr Fiala na tuto pozici pro to, jak útočí na našeho pana předsedu,“ dodal.

13:10 Piráti budou hlasovat pro Fialu

Česká pirátská strana podpoří předsedu ODS Petra Fialu na poslední volný post místopředsedy sněmovny. „Respektování výsledků voleb a druhé nejsilnější strany by mělo být dodrženo. Doufám, že pan Fiala podporu získá,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

12:45 SPD nevidí důvod, proč hlasovat proti vydání

Předseda SPD Tomio Okamra uvedl, že jeho poslanci minule hlasovali pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a nevidí důvod, proč by nyní měli hlasovat jinak. Akorát se chce ještě seznámit s policejním spisem. „Nejdříve se s ním musíme seznámit, nemáme důvod stanovisko měnit, ale musíme se do spisu podívat, zatím jsme žádné nové informace neobdrželi,“ řekl Okamura.

12:35 Komunisté Fialu hromadně nepodpoří

„Klub KSČM se necítí být vázán dohodami o poměrnému zastoupení vůči panu Petrovi Fialovi,“ řekl na tiskové konferenci předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté podle něj budou mít volné hlasování o novém místopředsedovi Poslanecké sněmovny.

12:30 Schází se mandátový výbor, dnes nerozhodne

Mandátový a imunitní výbor se sešel krátce po úterním poledni aby projednal vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. K rozhodnutí zda výbor vydání doporučí během úterý nejspíš nedospěje. Členové budou projednávat další proceduru, zda například Babiše s Faltýnkem na příští jednání pozvou, či zda požádají policii o nahlédnutí do spisu.

12:10 ČSSD podpoří vydání Babiše a Faltýnka

„Není důvod nepodpořit vydání těchto dvou poslanců,“ řekl na tiskové konferenci šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Dále také uvedl, že jeho strana nepodpoří vládu, ve které by byla trestně stíhaná osoba.

11:30 TOP 09 odsuzuje Vondráčkova slova

„Velmi výrazně se ohrazujeme proti slovům Radka Vondráčka. Takové výroky považujeme za porušení principu právního státu,“ řekl novinářům na tiskové konferenci nově zvolený předseda TOP 09 Jiří Pospíšil k nedělnímu prohlášení předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO, že by se mělo zvážit Babišovo vydání kvůli tomu, že bude premiérem. Kriticky vůči Vondráčkovi se vyjádřil také místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

9:35 Mandátový výbor jedná o Babišovi a Faltýnkovi

Mandátový a imunitní výbor znovu projedná žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO a budoucího premiéra Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Oba čelí trestnímu stíhání za zneužití 50ti milionové dotace na farmu Čapí hnízdo, která patří Babišovu Holdingu Agrofert. Jednat se bude také o vydání exprimátora Bohuslava Svobody z ODS kvůli kauze Opencard.

9:30 Poslanci volí posledního místopředsedu sněmovny

Nově zvolení poslanci mají v úterý na programu volbu o post posledního místopředsedy sněmovny, o který se hlásí pouze předseda ODS Petr Fiala. Ten při první ustavující schůzi při volbě neuspěl. Pro Fialu tehdy nehlasovali poslanci za ANO, SPD a KSČM. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek nyní uvedl, že bude své spolustraníky nabádat k podpoře Fialy.

Členové výboru by ale měli dodatečně zařadit na program ještě žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k soudnímu řízení kvůli případu Opencard. Tato žádost dorazila minulý pátek, jak uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Soud uložil bývalému primátorovi loni v září podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal. Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze Opencard.

Kromě Faltýnka, Babiše a Svobody by výbor mohl řešit také žádost o vydání nově zvoleného poslance za ANO Pavla Růžičky. Růžička je obžalovaný, že spolu s dalšími devíti zastupiteli v Postoloprtech prodali dům pod cenou. Město snížilo cenu, protože o dům neměl nikdo zájem. Poté se přihlásili dva zájemci, jejich podnikatelský zájem se ale zastupitelům nelíbil, a tak nabídku stáhli. Dům nakonec město prodalo podnikatelce, která v domě měla krejčovství. Trestní oznámení na zastupitele podal neúspěšný zájemce.

Jenže na rozdíl od Babiše a Faltýnka, kteří nyní obrací a nechtějí být vydáni, Růžička by pro své vydání hlasoval hned. „Samozřejmě bych pro své vydání zvedl ruku. Už jenom kvůli těm devíti kolegům, kteří jsou obvinění se mnou. Mám sám zájem na tom, aby ta fraška skončila. Nejsmutnější na tom je, že v té věci udělalo dohled ministerstvo spravedlnosti a zjistilo pochybení u policistů, kteří zadávali znalecký posudek. Máme vyjádření i od odboru dohledu a samosprávy ministerstva vnitra, že jsme vše provedli správně dle zákona,“ uvedl pro server Echo24 Růžička.

Poprvé byl Babiš vydán

Na konci srpna výbor sněmovně doporučil, aby vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii k trestnímu stíhání. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl.

Kdo je ve výboru?

Zatímco v minulém volebním období měl výbor 15 členů, v tom současném jich má 19. Původně se přitom mluvilo o tom, že hnutí ANO bude chtít prosadit snížení počtu členů na 11. Více si přečtěte zde. Díky konečnému navýšení počtu členů výboru v něm mají zastoupení všechny parlamentní strany. To je důležité kvůli tomu, aby jejich zástupci mohli například nahlížet do policejních žádostí a pak o tom informovat své poslanecké kluby. Výbor totiž jedná neveřejně.

V mandátovém a imunitním výboru má hnutí ANO osm členů (Stanislav Berkovec, Milan Feranec, Josef Hájek, Taťána Malá, Monika Oborná, Ladislav Okleštěk, Helena Válková, Adam Vojtěch), SPD dva (Miloslav Rozner, Radek Rozvoral) stejně jako Piráti (Lukáš Bartoň, Jakub Michálek) a ODS (Marek Benda, Miroslava Němcová). Zbylé čtyři strany mají po jednom poslanci (STAN – Petr Gazdík, ČSSD – Kateřina Valachová, TOP 09 – Miroslav Kalousek, KDU-ČSL – Vít Kaňkovský).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Babiš nad zákonem? To je cesta do pekel.“ Vondráčkova obhajoba šéfa ANO narazila

Boj ve sněmovně začal hádkou o imunitní výbor. Znovu se poslanci sejdou ve středu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články