1 Kauza novičok

ANO, SPD a komunisté zablokovali projednání Zemanových slov o novičoku

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Kauzou novičok se sněmovna v úterý zabývat nebude. Slova prezidenta Miloše Zemana o látce, kterou byl v březnu ve Velké Británii otráven agent Sergej Skripal, se měla projednat ve sněmovně. Vyřadit tento bod z jednání sněmovny ale navrhli komunisté. Podpořily je SPD a hnutí ANO. Opět zafungovala hlasovací koalice ANO, SPD a komunistů, upozorňuje opozice s narážkou na to, že o koaliční vládě jedná ANO s ČSSD.

TOP 09 se proto vrátí ke svému původnímu návrhu na svolání mimořádné schůze ke kauze novičok. „Už vám nikdy nebudeme věřit žádnou dohodu na organizačním výboru,“ uvedl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v návaznosti na to, že poslanci se na projednání bodu dohodli hlasy všech členů organizačního výboru, tedy hlasy všech stran. „Bohužel půjdeme cestou mimořádné schůze a cestou přednostních řečnických práv,“ uvedl předseda klubu lidovců Jan Bartošek.

„Je-li úzko, hledá ANO spojence v SPD a komunistech,“ dodal Bartošek v narážce na to, že ANO jedná o koaliční vládě s ČSSD. „Sněmovna se hlasy ANO, KSČM a SPD odmítla zabývat kauzou novičok. Taková didaktická ukázka pro ČSSD, jak to bude fungovat,“ okomentoval hlasování místopředseda ODS Martin Kupka.

Pro návrh Leo Luzara (KSČM) na vyškrtnutí navrhovaného bodu hlasovali vedle poslanců KSČM kromě Jiřího Dolejše také poslanci hnutí ANO kromě předsedy sněmovny Radka Vondráčka a poslanci SPD Tomia Okamury. Návrh podpořil i Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na hlasování uvedl, že jeho strana obnoví sběr podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze. Musí být nejméně 40. Šéf ODS Petr Fiala poslancům hlasujícím pro vyřazení navrhovaného bodu o novičoku vzkázal, že se projednávání této věci na plénu stejně nevyhnou. Záměr na svolání schůze podpořil také šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. O komunistech řekl, že realizují program Kremlu, a poslancům ANO vyčetl, že se chovají jako koňský handlíř a nehájí zájmy této země. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 mají dohromady 42 poslanců.

Dále čtěte: Novičok se v Česku nevyráběl, potvrdili poslanci. Absurdní, reaguje Hrad

Opoziční TOP 09 také usiluje o svolání mimořádné schůze ke změnám v bezpečnostních složkách, které nyní provádí vláda v demisi. „Není možné, aby vláda v demisi s trestně stíhaným premiérem odvolávala nebo stavěla mimo službu vysoké představitele bezpečnostních složek. Vzniká tím podezření, že premiér Babiš provádí v těchto orgánech účelové čistky. Předseda vlády navíc hazarduje s bezpečností českých občanů. Jeho zásahy do chodu těchto institucí snižují jejich schopnost chránit občany naší země. S dalšími demokratickými stranami proto budeme ve sněmovně usilovat o svolání mimořádné schůze a budeme požadovat okamžité ukončení čistek v bezpečnostních složkách,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy. Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zeman nemluvil o novičoku pravdu a ohrozil bezpečnostní zájmy ČR, uvedli senátoři

Senátoři STAN zahájili přípravu na obvinění Zemana z velezrady


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.